EMNER

Pandrup Bridgeklub holder medlemstal

Pandrup Bridgeklub har afsluttet sæsonens parturneringer og mangler efterfølgende kun at afvikle en holdturnering over 3 spilleaftner.

Birthe Jespersgaard (til venstre) og Elly Berthelsen deltog i de danske mesterskaber for damer, hvor de blev nummer 32.

Birthe Jespersgaard (til venstre) og Elly Berthelsen deltog i de danske mesterskaber for damer, hvor de blev nummer 32.

- Traditionen tro blev sidste spilleaften i parturneringerne brugt til at samtidigt at holde klubbens ordinære generalforsamling. Hugo Nielsen blev valgt til dirigent, og formand Kurt Christensen kunne berette om et ganske almindeligt jævnt, men også godt år for foreningen. Klubben har 83 medlemmer mod 86 i forrige sæson. Antallet af spillende medlemmer er 72 om tirsdagen og 32 om torsdagen. Det er det samme som foregående sæson. - I tider hvor medlemstallet falder, må det siges at være fint at vi holder status quo for deltagelse i klubbens turneringer, sagde Kurt Christensen. - Af større åbne turneringer har vi holdt vores årlige ”Vesterhavsturnering” i oktober med 72 deltagere, samt som noget helt nyt en turnering i juledagene, hvor der kom 60 bridgespillere for at deltage. Det må siges at være en succes, og vi forventer at kunne gentage disse i 2010, sagde formanden. Ved valg til Bestyrelsen blev det nyvalg til Frank Niels Pedersen og genvalg til Karen Jeppesen og Elly Berthelsen – ud over disse består bestyrelsen af Kurt Christensen og Carl Sivesgaard Ved DM i sommeren 2009 var der deltagelse fra Pandrup Bridgeklub af to par i mix-par. Begge par sluttede i B-finalen. Bente Pedersen og Chr. Uldal sluttede som nr. 14, Elly Berthelsen og Chr Hejlesen sluttede som nr. 39. Ligeledes var et par fra Pandrup/Hirtshals med ved DM for Dame-par, nemlig de Nordjyske mestre 2008-2009 Elly Berthelsen og Birthe Jespersgaard. De sluttede ved DM for damer som nr. 32.