Pengegaver i pausen

I pausen i fodboldkampen mellem Hobro IK og Brønshøj i 1. division på Hobro stadion i går var det ikke kun pølser og fadøl, som skiftede hænder. Det samme gjorde ikke mindre end 550.000 kr.

Det er sjældent, at pausen i en fodboldkamp byder på de helt store begivenheder, men i 1. divisionskampen mellem Hobro IK og Brønshøj i går blev der gjort en undtagelse. Formændene for klubbens afdelinger modtog nemlig alle store pengebeløb. Foto: Cl

Det er sjældent, at pausen i en fodboldkamp byder på de helt store begivenheder, men i 1. divisionskampen mellem Hobro IK og Brønshøj i går blev der gjort en undtagelse. Formændene for klubbens afdelinger modtog nemlig alle store pengebeløb. Foto: Cl

450.000 kroner kom fra en ældre HIK Fond, som officielt blev nedlagt i 2008 og Hobro IKs hovedkasse kom med 100.000 kroner. Hovedformand i HIK Hans Mikkelsen oplyser, at baggrunden for uddelingen af det store pengebeløb er en strukturændring, som er på vej, og som formentlig vil medføre en nedlæggelse af hovedafdelingen. Samtidigt vil man også gerne fra hovedbestyrelsen side yde støtte til klubhusbyggeriet på stadion samt til ungdomsarbejdet i alle HIKs afdelinger. - Kort sagt mener vi, at pengene gør mest gavn i de enkelte afdelinger, hvor der er ansvarlige bestyrelser med egen økonomi, som nok skal finde ud af at bruge pengene til gavn for ungdommen, siger Hans Mikkelsen. Beløbet blev fordelt med 250.000 kroner til HIK Fodbold, 140.000 kroner til HIK Håndbold og 60.000 kroner til HIK Bowling. Der blev også givet 100.000 kroner øremærket til klubbens 100 års jubilæum i 2013. Hovedformand Hans Mikkelsen og den tidligere formand for Hobro Idræts klubs fond gennem 25 år, fhv. bogtrykker Henning Munk Nielsen, overrakte pengene til fodboldformand Steen Juulsgaard, håndboldformand Pia Ritter og bowlingformand Jens Støvring.