Per Hjortnæs vil bygge ny gymnastiksal

Lokalpolitiker har hørt nødråbet fra 600 gymnaster

Gymnastik 1. marts 2003 07:00

SÆBY: Per Hjortnæs (S) vil gerne hjælpe Sæby Gymnastikforening. Og om nødvendig vil han arbejde for, at der bliver bygget en ny sal, hvor foreningens 600 aktive medlemmer kan træne. - Sæby Gymnastikforening har mange medlemmer, og jeg synes der er fint, at de går opmærksom på deres problemer i en artikel i Nordjyske (fredag, red). Jeg mener, at hallerne rundt om i kommunen i forvejen er booket op, og derfor kan det blive nødvendigt at bygge nyt, siger Per Hjortnæs. Foreningen ved ikke, hvad fremtiden bringer, når det handler om et sted at træne. Den nuværende gymnastiksal ved Sæby Gamle Skole bliver i øjeblikket flittigt brugt, men skolen skal nedlægges om kort tid, og indtil videre har politikerne ikke ligefrem stået i kø, når det handler om alternative forslag. Dog har politikerne foreslået, at gymnasterne spredes rundt i kommunen, men den løsning er foreningen langt fra glad for. På den måde forsvinder fællesskabsfølelsen og klubånden, lyder det fra foreningens formand, Kirsten Sørensen, hvilket Per Hjortnæs giver hende ret i. Undersøgelse - Hvis gymnastikforeningen spredes, vil sammenholdet gå af fløjten. Derfor må vi tænke anderledes, siger Per Hjortnæs. Han vil i første omgang foreslå en undersøgelse af, om det er muligt at skaffe et allerede eksisterende lokale. Hvis ikke der er et lokale til rådighed, må byrådet diskutere og tage stilling til, hvorvidt der skal bygges en ny sal. - Det er vigtigt at understrege, at det jo ikke er en hal, foreningen har brug for. Der er trods alt kun tale om en gymnastiksal, hvor medlemmerne kan træne, lyder det fra Per Hjortnæs. Problemstillingen er iøvrigt særdeles aktuel, idet der i kommunens budget for i år er afsat 300.000 kroner. Pengene skal gå til en planlægningen af, hvad der skal ske med Den Gamle Skole i Jernbane Allé. Sæby Gymnastikforening har medlemmer mellem 1 og 80 år, og denne vinter har 20 hold været samlet om træningen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...