EMNER

Petanque på vej

Fremad Nørhalne er nu klar til at tage petanque på programmet, hvis der er interesse for det. - Enkelte medlemmer har foreslået, at vi skulle lave en petanque-bane på Nørhalne Stadion. Derfor vil vi torsdag 27. marts indkalde til møde i klubhuset for at finde ud af, om der er interesse for det, siger foreningens formand Henrik Niss. - I år har vi 30 deltagere til pensionistgymnastik hver mandag i Nørhalne Hallen, og når de om få uger har deres sidste træningsdag, vil vi holde et møde med dem for at høre om de er interesseret i at spille petanque i sommerhalvåret, så de derved kommer i foreningen både vinter og sommer, siger han. Såfremt interessen er der, nedsættes et udvalg. - Vi håber i givet fald at have en bane klar senest 1. maj, tilføjer Henrik Niss. AABYBRO Tønder i sognegården Lørdag eftermiddag er der fastelavns-gudstjenste for børn i Aaby Kirke. Og derefter bliver katten slået af tønden i Aaby Sognegård. BIRKELSE Tønder og boller Søndag formiddag vil Vedsted Centralskoles forældreforening hold fastelavnsfest i skolens gymnastiksal. Det er en årlig tilbagevendende begivenhed i foreningen. Eneste ændring i år er, at festen bliver holdt en søndag formiddag istedet for, som vanligt lørdag. Grunden til ændringen skyldes et fodboldstævne, som rigtig mange børn skulle deltage i. Der vil bl.a. være tøndeslagning for flere aldersklasser og for at være sikker på at have sodavand og fastelavnsboller nok, er det nødvendigt at tilmelde sig festen hos bestyrelsen. BIERSTED Hellum er ikke med i bestyrelse Biersted Petanque og Motionsforening oplyste i avisen i går, at Jørgen Hellum blev valgt til bestyrelsen på foreningens stiftende generalforsamling. Men det afviser Jørgen Hellum. - Jeg var hverken til stede på generalforsamlingen eller opstillet til bestyrelsesvalget, understreger han.