Peter Madsen raser over Ole Bjur

Peter Madsen mener, at Brøndbys sportschef, Ole Bjur, bør holde sig fra at kritisere ham og andre.

Lyngby-angriberen Peter Madsen er meget utilfreds med den kritik, som Brøndbys nye sportschef, Ole Bjur, for nylig luftede i et interview med Jyllands-Posten. Her sagde Bjur blandt andet, at det var et problem for hierarkiet i Brøndby-truppen, at der var højt betalte spillere, som ikke var en del af startopstillingen. Kritikken ramte Stefan Gislason, Alexander Farnerud og netop Peter Madsen, som er blevet udlejet fra Brøndby. - Det er ualmindelig langt under bæltestedet at klandre tre spillere for alle klubbens problemer, specielt når det er så forvrænget et billede af, hvordan det i virkeligheden er, siger Peter Madsen til tv2sport.dk. - Ole Bjur er en sød fyr. Men han skulle holde sig for god til at hænge enkelte spillere ud som årsag til Brøndbys problemer. Hverken Gislason, Farnerud eller jeg har haft ansvar for klubbens indkøb og spillersammensætning, siger Peter Madsen. Den 32-årige angriber efterlyser, at Ole Bjur bruger sine kræfter på at se fremad. - I stedet for at bruge energien på at finde syndebukke, burde det hele starte med noget sammenhold og opbakning til alle i Brøndby, i stedet for at have travlt med at pege fingre af hinanden, siger Peter Madsen. /ritzau/