Pisken svirper kun til man siger cirkus

Foreningen for sadomasochister, SMil, har omkring 50 medlemmer - vi er blevet inviteret inden for

EMNER 12. december 2004 05:00

Bag en af Aalborgs anonyme gadedøre gemmer sig en foreningsverden, som virker farlig og mystisk på de fleste. Men denne eftermiddag, hvor colaen skvulper lystigt i glassene som akkompagnement til hyggesnakken i de sorte lædersofaer, er farerne svære at få øje på. Lisa fortæller om den nye malerpind, hun lige har fået fat på, mens Tanja taler om de blå mærker, hun kan mærke, når hun sidder ned. Troels fortæller, hvordan han elskede at lege fangeleg som barn. Han kunne godt lide at fange pigerne og holde dem fast, og Mette tilføjer, at hun var en af de piger, som godt kunne lide, når drengene fangede hende. Kæderne hænger slapt ned fra korset, der er monteret på den mørke væg. Men når vennerne to gange om ugen mødes for at lege, rasler kæderne i takt med deres klynken. Lisa, Mette, Troels og Tanja er medlemmer af SMil, foreningen af sadomasochister, i Aalborg, og selvom deres samtale på overfladen lyder uskyldig, kan den let handle om den slags sex, der bringer dem sammen. Selv cola-drikningen kan være en del af spillet. - Det kan bestå i, at den ene hele tiden skal sørge for at den andens glas er fyldt, siger Troels og forklarer, at det handler om at pirre hinanden. De fire personers fritidsinteresse pirrer de flestes nysgerrighed, men det er sjældent man bliver lukket ind i deres univers, og måske derfor lever myterne så godt om, at SM'ere er afsporede folk, som slår hinanden til blods og i værste fald ihjel. Nettet gør det lettere De fire mener ikke, at deres seksualitet er afsporet eller underlig, men ens for dem alle er det, at det tog lang tid at finde ud af, at deres seksuelle fantasier om at dominere deres partner eller underkaste sig faktisk betyder, at de er sadomasochister, der tænder på at give eller få smæk. - Det har nok altid ligget der et eller andet sted, og da jeg blev seksuelt aktiv, syntes jeg, at der manglede noget. Der gik ikke så længe, før jeg fandt ud af, hvad det var, og så begyndte jeg at eksperimentere, forklarer 28-årige Troels, der gik med sine lyster i cirka 10 år, inden han meldte sig ind i foreningen. - Da internet-chatten blev opfundet, fandt jeg et forum for SM'ere, hvor jeg fik en masse svar på mine spørgsmål, og til sidst meldte jeg mig ind, forklarer Troels, og pigerne nikker genkendende til forløbet. De har alle oplevet, at chat-mulighederne på nettet gør det lettere at komme i kontakt med andre SM'ere, og foreningens rådgivningstelefon ringer heller ikke så meget længere, fordi mange interesserede får svar på deres spørgsmål gennem chat. Det er dog ikke nok at møde andre SM'ere via nettet. At mødes i foreningen giver seksualiteten helt andre dimensioner, og det er heller ikke så risikabelt som at mødes med tilfældige mennesker, man har mødt på nettet. - Når man kommer her, har man et sikkerhedsnet i de andre medlemmer, og man risikerer ikke at ende sammen med én, der vil gøre én ondt for alvor, siger Mette. Men at mødes i foreningen giver også nogle praktiske fordele. - De fleste ved, at jeg er medlem af SMil, men jeg vil ikke pådutte andre min seksualitet. Derfor har jeg heller ikke kors til at hænge på væggen derhjemme, og i familier med børn kan det også være svært at have sit legetøj fremme. Derfor er det rart ,at vi kan komme i foreningen, hvor der er en masse legetøj, man kan bruge, hvis man har lyst, forklarer Tanja. Og små børn ville sikkert blive bange, hvis de trådte ind i de dunkle foreningslokaler, hvor kors og kæder, læder og lænker, reb og ridepiske hænger side om side i stearinlysenes skær. Men selvom man kan have svært ved at sætte sig ind i de sadomasochistiske tankegange, bliver man langt fra bange, når man hører de fire medlemmer fortælle åbent om deres lyster. - Første gang jeg fik smæk med en pisk, troede jeg, at jeg skulle besvime. Jeg fik den største orgasme, jeg nogensinde har fået, forklarer Lisa. Troels er sadist og altså den, der dominerer. Han bliver tændt af at se reaktionen hos partneren, der bliver slået, og han kan også finde på at tvinge partneren til at tilfredsstille ham på forskellig vis. - Det er ikke til at forklare. Vi har det med det her, som du har det, når din kæreste stimulerer dig, som du bedst kan lide det, og vi føler ikke, at det gør ondt. Det er bare vildt ophidsende, siger Lisa og tilføjer at ikke to SM'ere er ens. - Nogle tænder på at få dryppet stearin over sig, andre er til lak og læder, mens nogle elsker at blive bundet, siger Mette, som også tænder på at få et knald på "vanille-måden," som de kalder "almindeligt" samleje. Højt til loftet I det hele taget er rammerne frie, når foreningsmedlemmerne mødes. - Jeg har ikke leget i flere år, for jeg er blevet single og har ikke lyst til at være sammen med mere eller mindre tilfældige. Så jeg kommer for at hygge mig med de andre og tale med ligesindede, siger Mette. Det er forskelligt om medlemmerne er sammen med en fast partner, eller om de er sammen med flere forskellige, men fælles for dem alle er, at de kan tale åbent om deres seksualitet. Der findes transvestitter, homoseksuelle og heteroseksuelle, og der er højt til loftet - så længe folk opfører sig ordentligt. - Jeg har været med i alle 14 år, foreningens Aalborg-afdeling har eksisteret, og jeg har aldrig oplevet, at vi måtte gribe ind over for nogen, som gik for vidt, forklarer Mette, men det skal jo gøre ondt, og derfor er det ikke nok at sige av, hvis man har fået nok. Faktisk kan det være et tegn på, at man har lyst til at blive behandlet endnu hårdere, og derfor har man et såkaldt stopord, der er universelt i SM-kredse og som sætter en stopper for legen, mens den stadig er god. - Vi bruger ordet cirkus, for det vil man ikke typisk bruge, og derudover er ordet ens på mange sprog, siger Troels, der heller aldrig er blevet stoppet - måske fordi han er meget bevidst om de signaler, partneren sender. SM handler nemlig om gensidig respekt og tillid - ellers er det ikke rart. Det er de fire medlemmer enige om. Derfor er det heller ikke hvem som helst, der bliver lukket ind i foreningen. Alle skal gennem en indledende samtale i telefonen og bliver derefter set an til en introduktionsaften. - Vi vil ikke have folk ind, som bare vil finde en partner, og man skal heller ikke forvente, at der står hverken herskerinder eller slaver klar, når man træder ind af døren. Men vi taler med folk og får en fornemmelse af dem, og på den baggrund bliver de medlemmer, fortæller Mette, der har været kartoteksholder i flere år. En flig af pisken Det betyder, at hun som den eneste har haft adgang til medlemsregisteret, og i den forbindelse har hun haft mange sjove oplevelser. - Jeg har opdaget naboer, som begge er medlemmer, og jeg har da også mødt nogen i foreningen, som jeg kendte fra andre sammenhænge, siger hun og smiler. Alle fra skolelærere til direktører er på medlemslisten, og de skiller sig ikke ud i gadebilledet. - Engang kunne man kende nogle af os, fordi vi typisk var piercede, men det er alle jo efterhånden, forklarer Troels. Hvis man mødte Lisa i Silvan og så, at hun købte malerpinde, ville man aldrig tro, at den skulle bruges til at give kæresten et svirp i numsen. De blå mærker er dog synlige tegn på de frydefulde smæk, og de er også en stor del af fornøjelsen. - Når jeg kigger mig i spejlet og ser mine blå mærker, så tænker jeg tilbage på den gode oplevelse jeg havde, da jeg fik dem, fortæller Tanja og tager sig til den ene balde. Hendes børn og kolleger ved godt, hvad hun laver i sin fritid, mens andre er mere diskrete. - En overgang gik min kæreste og jeg utroligt meget i biografen - det var i hvert fald, hvad han sagde til folk, når vi skulle til foreningsaften, siger Lisa. SMil i Aalborg overvejer at åbne døren for nysgerrige bysbørn, men det er et stort skridt at tage, for selvom medlemmernes børn og bekendte synes at deres sexualitet er helt ok, er det en meget privat sag. Grunden til, at SM'erne nu løfter en lille flig af pisken er, at de gerne vil nogle af alle fordommene til livs, og over en cola til de næste medlemsaftener kan de så diskutere, hvor vidt åbenheden skal gå - og hvad de har lyst til at lege. De fire medlemmer af SMil optræder anonymt i artiklen, men deres identitet er redaktionen bekendt.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...