Plæneklipperen tøffer hjem

Stig Tøfting vender nu tilbage til AGF som hjælpetræner for klubbens SAS-ligahold. (Foto: Casper Dalhoff/Polfoto)

Stig Tøfting vender nu tilbage til AGF som hjælpetræner for klubbens SAS-ligahold. (Foto: Casper Dalhoff/Polfoto)

AGF:Den temperamentsfulde eks-fodboldspiller Stig Tøfting vender tilbage til Århus for at redde klubbens SAS-ligahold Da AGF i mandags ansatte den pensionerede midtbaneterrier Stig Tøfting som ny assistentræner for klubbens SAS-ligahold, var de færreste i tvivl om den bagvedliggende tanke, der må have lydt noget i retningen: Vi er i fare for at rykke ned, vi mangler en indpisker, vi ringer til "Tøffe". Og nu er 40-årige Stig Tøfting så vendt hjem til barndomsklubben AGF, hvor hans karriere begyndte for godt tyve år siden. Tøftings karriere var en løbende vekslen mellem ude og hjemme. Herhjemme repræsenterede han AGF, OB og Randers FC, mens europæiske klubber som Duisburg, Hamburger SV og Bolton nød godt af den lille plæneklippers evne til at løbe græsset af med sin enorme vilje. Og vilje var nøgleordet. Han ville vinde. I en sådan grad, at knasende tacklinger føg gennem luften, mens det iltre temperament resulterede i verbale sammenstød med modstanderne. Selv holdkammerater, herunder nuværende AGF-spiller Martin Jørgensen, fik i ramme alvor lovning på et par flade, hvis ikke de tog sig sammen. Tidligere AGF-træner Peter Rudbæk sagde det ganske klart: - Stig er ikke Stig , hvis han ikke siger noget på banen. Holdet har brug for en sådan spiller, der viser, han vil vinde. På landsholdet udgjorde Stig Tøfting i flere år en decideret frygtindgydende midtbaneduo med Thomas Gravesen. Samlet set blev det til 41 landskampe og deltagelse i både EM, VM og OL. Ikke så meget på grund af "Tøffes" talent, men på grund af hans ubrydelige vilje. Det heftige temperament viste desværre også sit røde ansigt uden for kridstregerne, med en række voldsdomme til følge. Som i 2002 hvor fodboldlandsholdet efter et veloverstået Verdensmesterskab spiste afskedsmiddag på Café Ketchup. Her endte Stig Tøfting med at nikke caféens bestyrer en skalle, hvilket resulterede i en dom på fire måneders fængsel. Eller i 2004, hvor Stig Tøfting endte i slagsmål med holdkammeraten Søren Pedersen til en spillerfest i AGF og øjeblikkeligt blev fyret med beskeden om, at han ikke skulle komme igen. I 2005 blev der dog plads til en form for selvransagelse i selvbiografien "No regrets", hvor Stig Tøfting erkendte at have begået fejl, men dog overordnet konkluderede, at han ikke fortrød noget. Han er dog blevet klogere. Selv tæller han ikke længere til 10 men 100, når plæneklipperen er overophedet, og konen er i øvrigt altid klar med en løftet pegefinger: "husk nu lige at opføre dig pænt", når han går i byen. I AGF har man taget Stig Tøfting til nåde. For man skal bruge en fighter, der kan banke hård vilje ind i truppen, og Stig Tøfting har et "hvidt" hjerte, så sådan en opgave siger han ikke nej til. Han har et assistenttræner-job fra Randers FC i ryggen, og planen er klar. Som han forleden sagde i Go' Morgen Danmark: - Jeg skal holde fokus på, at intensiteten er der og stå for det, jeg også stod for, da jeg var spiller. -