Politi dropper sag mod formand

Politiets jurister har vurderet på politianmeldelsen af formanden for den lokalhistoriske forening i Løgstør, John Nielsen, og de siger der ikke er noget at komme efter.

John Nielsen lægger ikke skjul på, at han er glad for politijuristernes afgørelse. Foto: Torben Hansen

John Nielsen lægger ikke skjul på, at han er glad for politijuristernes afgørelse. Foto: Torben Hansen

LØGSTØR:Formanden for Slægts og Lokalhistorisk forening for Løgstør og Omegn, John Nielsen, Løgstør, slipper for en retssag om fusk med foreningens midler. Det har politiet besluttet efter sagen mandag landede på politi-juristernes bord til en juridisk vurdering. John Nielsen blev fornylig af tre nu tidligere bestyrelsesmedlemmer anmeldt for at have fiflet med foreningens midler. Derfor blev han forleden afhørt af politiet i Løgstør, ligesom anmelderne også blev afhørt. På baggrund af de afhøringer har Philip Pagter, der er jurist i politiets juridiske afdeling i Aalborg, nu besluttet, at politiet ikke skal foretage sig mere i sagen. - Min konklusion er, at John Nielsen ikke har foretaget sig noget kriminelt, så derfor indstiller politiet efterforskningen og dropper sagen, siger Philip Pagter til NORDJYSKE Medier. - De penge John Nielsen har hævet af foreningens kasse er brugt til det formål, der er aftalt, nemlig at betale for lys og varme i de lokaler, hvor foreningen har lejet sig ind med sin udstilling. Det er der dokumentation for. Lige så god - Der er indgået en mundtlig aftale om lejemålet - og den aftale er lige så god som en skriftlig, siger Philip Pagter, som henviser til, at det nu er op til de tre afgåede bestyrelsesmedlemmer at vurdere på, om de vil anlægge en civil retssag. - Vi har ikke været inde for at vurdere på, om John Nielsen har overtrådt sin bemyndigelse som formand ved at hæve penge fra foreningens kasse. Vi har udelukkende skullet kigget på, om der er foretaget noget kriminelt. Det er der ikke, siger Philip Pagter. Jeg er glad John Nielsen lægger ikke skjul på, at han er glad for politijuristernes afgørelse. - Det har da været ubehageligt at have sagen hængende over hovedet, så jeg er naturligvis glad og lettet, siger John Nielsen, som glæder sig over, at de tre anmeldere ifølge juristerne ikke havde noget at have anmeldelsen i. - Jeg har hele tiden ment, at det var en storm i et glas vand - og det synes jeg stadig, siger John Nielsen, som nu glæder sig til at komme til at arbejde med lokalhistorie i stedet for politianmeldelser. - I sidste uge fik vi valgt en ny bestyrelse til foreningen, og nu skal vi i arbejdstøjet og tage stilling til, hvordan vi konstituerer os. Det sker på det første bestyrelsesmøde 16. februar. John Nielsen vil ikke forholde sig til, at der måske kan blive tale om en civil retssag, hvis de tre anmeldere mener, at han er gået længere end sin formandsbemyndigelse i forbindelse med sagen. - De må de tre jo selv finde ud af, siger formanden. Ingen kommentarer Erik Stagsted, der er en af de tre bestyrelsesmedlemmer, som står bag anmeldelsen og efterfølgende valgte at forlade bestyrelsen, siger til NORDJYSKE Medier, at at ingen af de tre ønsker at kommentere sagen, før de har læst brevet fra politiets jurister.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden