Politi og hunde leder efter ældre mand
Nordjyllands Politi efterlyser ældre mand, der er gået fra et plejehjem fredag aften. Helikopter sat ind i søgningen - Opdateret 17.15
Opdateret kl. 17:19
MOU: Nordjyllands Politi har gennem natten søgt med helikopter efter en ældre, dement mand, der gik fra plejehjemmet i Mou fredag aften, og her til morgen fortsætter eftersøgningen med hunde.
Den efterlyste Carsten Thomsen er ifølge politiet godt gående og kan derfor befinde sig adskillige kilometer fra Mou.
Lørdag eftermiddag søger politiet stadig med hunde og har igen sat en helikopter ind i eftersøgningen.
Carsten Thomsen beskrives som en ældre, skaldet mand, 67 år, 180 centimeter høj og kraftig bygget. Han er iført en kortærmet skjorte, cowboybukser og bærer seler. Han har ”sømandstatoveringer” på begge arme.
Nordjylland Politi kan kontaktes på telefonnummer 114.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.