Fjellerad

Politiet: Læg pres på rockerne

FJELLERAD:Aalborg Politi bekræfter, at rockergruppen Bad Guys fra Kongerslev tilsyneladende er interesseret i at overtage et nedlagt smedeværksted i Fjellerad. Bad Guys regnes for at være støttegruppe til Hells Angels, og medlemmerne går med veste med rygmærker - ligesom forbillederne. Ifølge Aalborg Politi har klubbens medlemmer mest vist sig synlige i Østhimmerland omkring byerne Bælum, Solbjerg og Terndrup. Deres "område" rækker tilsyneladede ikke ind mod Aalborg. "De slemme drenge" tæller ifølge politiet cirka 10 personer, og klubbens lederskikkelse bor allerede i Fjellerad. Politiinspektør Jørgen Hoxer understreger, at ordensmagten ikke kan forhindre Bad Guys i at købe smedeværkstedet i Fjellerad, men han opfordrer landsbyens beboere til aktivt at kæmpe imod. Hen henviser til landbyen Vive, hvor det for nogle år siden lykkedes lokalbefolkningen at købe det gamle forsamlingshus for næsen af en rockerstøttegruppe. - Hvis det lykkes Bad Guys at overtage huset i Fjellerad, er det op til borgerne at gå til politiet, hvis de følger sig chikaneret på den ene eller anden måde. Vi lever jo af anmeldelser, siger Jørgen Hoxer. Bad Guys har de seneste år haft til huse i en villa på Kildevej 1 i Kongerslev, men til forskel fra smedeværkstedet i Fjellerad er der ikke værksted til det nuværende klubhus, så politiet regner med, at rockerne blandt andet vil flytte, fordi der er bedre muligheder for at rode med biler og motorcykler. Ifølge politiet er der forhandlinger om, at Sejlflod kommune skal overtage rockerhuset på Kildevej.