Politikere tøver med at sætte elevator i fart
Handicappede brugere må væbne sig med tålmodighed - der er ikke afsat en million kroner til elevator på Mariagerfjord Kulturskole
HOBRO: - I får 1000 kroner og en grøn plante i dag - og så kan I jo altid få en elevator senere.
Sådan spøgte Jørgen Pontoppidan (V) for nylig, da han som formand for udvalget for kultur og fritid indviede Mariagerfjord Kulturskole.
Men elevatoren lader formentlig vente på sig.
Og dermed må gangbesværede eller kørestolsbrugere ruste sig med tålmodighed eller i påkommende tilfælde håbe på et par hjælpende hænder.
I hvert fald kan hverken udvalget selv eller kollegerne i økonomiudvalget fremskaffe den lille million kroner, det vil koste at skaffe handicapvenlig elevatoradgang til de tre etagers kulturskole med front mod Ungdomshuset i Christiansgade.
Dermed må elevatoren indgå som et af utvivlsomt mange forslag til budgetlægningen efter sommerferien.
- Ønsket om en elevator er skam rimeligt nok, som det jo er i alle offentlige bygninger eller institutioner med trapper.
- Så Mariagerfjord Kulturskole må nødvendigvis indgå i en prioritering sammen med andre, lignende ønsker, pointerer borgmester H. C. Maarup (S).
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.