Positiv respons til AaB-trekløver

Træningsophold i Liverpool FC en stor oplevelse for tre talenter fra AaB's drengemesterrække 1

AALBORG:Der var masser af positiv respons til tre spillere fra AaB's tophold i drengemesterrække 1 under et træningsophold i Premier League-klubben Liverpool FC i sidste uge. De tre fodboldtalenter er nu kommet hjem en stor oplevelse rigere med den viden, at den engelske storklub sandsynligvis vil holde et vågent øje med deres fodboldudvikling de nærmeste år. Viktor Ahlmann Nielsen (årgang 1995), Lucas Andersen og Andreas Bruhn Christensen (begge årgang 1994) trænede med i Liverpool-lejren fra mandag til fredag i sidste uge, og undervejs blev det også til en træningskamp i Liverpool-trøjen for de tre AaB-talenter. Ingen havde forventet et decideret tilbud fra Liverpool FC her og nu, og det kom også til at holde stik. - En helt anden fodboldkultur - De fik positive tilbagemeldinger alle tre, og de har nu prøvet at være af sted og spille i en af verdens største fodboldklubber. De har samtidig mødt en helt anden fodboldkultur end den, de er vant til at færdes i, og det kan i sig selv være en gevinst på sigt, siger Lars Knudsen, cheftræner for AaB i drengemesterrække 1. Han var med sine tre spillere på turen til Liverpool. Allerede på udrejsedagen, mandag i sidste uge, fik AaB-delegationen en opkvikker i lufthavnen i Manchester, hvor de stødte ind i Liverpool FC-spilleren Daniel Agger, der var på vej hjem fra landskampen mod Malta. Han hilste pænt på AaB-trekløveret og ønskede dem held og lykke. - Tempo og høj intensitet AaB-spillerne trænede under opholdet i Liverpool FC med klubbens egne U 14-spillere, første gang allerede mandag. Tirsdag blev AaB-trekløveret testet fysisk, hvor de hele vejen igennem var middel eller bedre efter den målestok, Liverpool-lederne nu en gang brugte. - Der bliver lagt meget vægt på tempo og intensitet i britisk fodbold. - Man skal hurtigst muligt op til modstandernes mål. I Danmark lægger vi nok mere vægt på det tekniske beredskab samt positionsspillet, men spillerne fik sat to streger under, at der skal arbejdes med fysikken, hvis man skal være med i en klub som Liverpool FC, fortsætter Lars Knudsen. Onsdag gjaldt det så testkampe. Kantspilleren Viktor Ahlmann Nielsen og offensiv-spilleren Lucas Andersen havde, efter den britiske model, alderen til at spille med på Liverpool FC's U 14-hold, der tabte 3-7 til Wrexham, men AaB-duoen var med i alle tre scoringer, og Lucas Andersen blev noteret for den ene. - Mindede lidt om Gerrard Andreas Bruhn Christensen spillede med på Liverpool FC's U 15-hold (årgang 1993), der besejrede Manchester City 2-1, og han fik hele kampen på den defensive midtbane. - Jeg fik at vide, de var meget tilfreds med min indsats. En af lederne sagde endda, at jeg mindede om Steven Gerrard, fortæller en stolt Andreas Bruhn Christensen. Onsdag nåede AaB-delegationen også at se Liverpool FC's Premier League-reserver træne på klubbens fodboldakademi, og her var Daniel Agger og Jamie Carragher blandt aktørerne. De fleste af klubbens Premier League-trumfkort var optaget af gøremål for diverse europæiske landshold onsdag aften. - Skal ned på jorden igen Torsdagen bød på en rundvisning på Anfield Road, Liverpool FC's legendariske hjemmebane, efterfulgt af en let omgang mere teknisk betonet træning end de øvrige dage. Fredag havde AaB-spillerne og træner Lars Knudsen en samtale med chefen for Liverpool FC's fodboldakademi, og også fra den kant var der positive signaler at hente for de tre spillere. - Det er ikke usandsynligt, at Liverpool FC vil følge de tre spilleres udvikling, men lige nu drejer det sig om at komme ned på jorden igen. De har fået en masse ud af opholdet samt en viden om, hvad der kræves, hvis man skulle skifte til en klub af den kaliber på sigt, slutter Lars Knudsen, der træner videre med sit mesterrække 1-hold i AaB til frem midt i december krydret med en række træningskampe.