Golfens Dag gav nye medlemmer

Aabybro Golfklub kombinerede den landsdækkende aktivitet Golfens Dag med den årlige åbent hus-dag på klubbens bane og andre faciliteter på Høbækgård.

Michael Christiansen
Der var hele dagen stor aktivitet på udslagsbanen.
19. april 2012 23:14

- 25-30 personer valgte at høre om golfspillet. Halvdelen viste stor interesse for at blive meldt ind på det begynderhold, der indleder uddannelsen i begyndelsen af maj, oplyser Ole Nøhr, som sammen andre bestyrelsesmedlemmer, frivillige klubmedlemmer og klubbens PGA- træner Tommy Bitsch sikrede et fint forløb af dagen. Gæsterne havde mulighed for at prøve golfslag og øve sig på puttebanen. Der var præmier til alle. Herudover var der orientering om golfklubben og fremvisning af klubbens faciliteter samt spil på golfbanen. Klubben var vært med forfriskninger og røde pølser. Klubben fik på åbent hus-dagen syv nye medlemmer, der alle tidligere havde spillet i en anden klub.

Her ville vi gerne vise dig forslag til flere artikler, men pga. din Adblocker kan vi ikke gøre det!

Her ville vi gerne vise dig forslag til artikler fra vores magasiner, men pga. din Adblocker kan vi ikke gøre det!

Seneste nyheder

Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...