Bilkacenter bliver dyrt for andre dagligvarebutikker

Bilkacenter koster lokal omsætning svarende til et supermarked og en discountbutik.

Allan Vinding Sørensen
Bilka håber, at byrådet vil give grønt lys til at omdanne A-Z til et Bilkacenter. Arkivfoto: Bente Poder
Hjørring Kommune 11. april 2012 16:01

Hvis byrådet vedtager et nyt Bilkacenter på A.F. Heidemannsvej vil det koste omsætning svarende til et supermarked og en discountbutik i Hjørring by. Det fremgår af den detailhandelsanalyse, som kommunen har fået foretaget af detailhandelen i Hjørring Kommune. På dagligvareområdet vil konkurrencen fra et Bilkacenter altså gå langt hårdest ud over andre dagligvarebutikker i Hjørring by. Fordi Bilka har et særligt navn i forbrugernes bevidsthed vil dagligvareomsætningen i oplandsbyerne blive ramt i højere grad, end hvis det "bare" var et almindeligt supermarked af samme størrelse, som åbnede. Men Hjørring by vil altså bære langt den største del. Negativ effekt størst i Hirtshals Den negative effekt af et Bilkacenter vurderes i oplandet at blive størst i Hirtshals, som i følge analysen må aflevere, hvad der svarer til omsætningen i en halv discountbutik. Hirtshals Handelstandsforening er modstander af Bilkacentret, men vurderer, at det politiske slag er tabt på forhånd. Foreningens medlemmer vil dog ikke sætte sig hen med korslagte arme og nedadvendte mundvige. - Vi gider ikke sætte os ned og sige øv. Vi har tidligere oplevet, at lokale borgere er gode til at komme, hvis vi arrangerer noget særligt, siger foreningens formand Line Dam fra Photo Care. - Vi vil derfor koncentrere os om andre tiltag og bede kommunen støtte os, når vi laver større arrangementer i Hirtshals. Det vil trække kunder til. Samlet gevinst Bilkacentret vurderes at ville tiltrække kunder på dagligvareområdet fra Brønderslev og Frederikshavn Kommune, men kun i et omfang, der svarer til en større discountbutik. Hjørring Kommune vil dog samlet set få en gevinst på dagligvarehandelen, da borgerne i kommunen stort set ikke køber dagligvarer uden for kommunegrænsen. Og de, der køber dagligvarer udenfor kommunen i dag, ventes fremover i højere grad at lægge deres indkøb i et nyt Bilkacenter. Analysen forudser, at Hjørrings position som dagligvareby i regionalt perspektiv vil blive styrket af et nyt Bilkacenter. Større turist-bidrag Analysen forventer et større bidrag fra turister. Norske turister, som i dag fristes til at sætte sig i en bus til Bilka i Aalborg straks de kommer fra færgerne, ventes at kunne overtales til at stoppe i Hjørring. Analysen forventer, at dette stop samlet set vil styrke også handelen i Hjørring By midte. Denne udvikling vil dog ikke ske uden en stærk indsat fra det lokale handelsliv i samarbejde med færgerederierne. Analysens forfattere peger på busser direkte til Bilka og midtbyen af Hjørring. I god jord Ideen med busser fyldt med turister falder også i god jord i Hirtshals Handelsstandsforening. - En busrute, som transporterer turister, kan jo også gøre et stop i Hirtshals. Og det er ikke udelukkende madvarer, som Hirtshals kan byde på, siger handelsstandsforeningens formand, Line Dam. - Vi har også seværdigheder, som kan give turisterne et godt indtryk af Hirtshals og måske få dem til at gøre stop i byen en anden gang. I dag kører mange turister til Aalborg, hvor de stopper for at få en øl og et måltid mad på restaurant. Det kan de jo også gøre i Hirtshals. Det vil jo smitte af på handelen i byen. Hirtshals Handelsstandsforeningen vil på et møde fredag diskutere detailhandelsanalysen. Hjørring Handelsstandsforening støtter Bilkaprojektet. Det har dog ikke været muligt at få en uddybende kommentar fra Hjørring Handelsstandsforenings formand.

Her ville vi gerne vise dig forslag til flere artikler, men pga. din Adblocker kan vi ikke gøre det!

Her ville vi gerne vise dig forslag til artikler fra vores magasiner, men pga. din Adblocker kan vi ikke gøre det!

Seneste nyheder

Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...