Lokalpolitik

Projekt Bymidte til høring

Politikerne i byrådet uenige om projektets vigtighed for Farsø

FARSØ:Projekt Farsø Bymidte kom onsdag et skridt videre, da et flertal i Farsøs kommunalbestyrelse vedtog at sende den lokalplan, der vedrører bymidten, ud til høring blandt kommunens borgere. Imidlertid betyder det ikke, at byrådet dermed har lagt sig fast på et endeligt udseende. Dertil er uenigheden blandt medlemmerne af kommunalbestyrelsen for markant. Den argeste modstander af projektet er Å-Listens Thorkild Fransgaard, som allerhelst ser, at man helt dropper projektet og bruger pengene på noget andet. - Jeg er overbevist om, at hvis vi bygger dette millionprojekt, så vil vores by dø, sagde Thorkild Fransgaard, da punktet var til debat i byrådssalen. - Alle er klar over, at den er gal, for en by af Farsøs størrelse er afhængig af handel udefra. Og fjerner vi parkeringspladser fra bymidten, så kommer der ingen folk. Thorkild Fransgaard mener også, at der skal bygges en omfartsvej, hvis projektet med bymidtens modernisering bliver gennemført. - Dette projekt er simpelthen alt for farligt for vores by, sagde Thorkild Fransgard. Niels Krebs Hansen fra De Konservative har en anden holdning til sagen. - Vi vil jo gerne have udvikling i vores by, og jeg synes, at det er en god ide at sende lokalplanen ud i høring, sagde Niels Krebs Hansen. Betænkeligheder Socialdemokraterne, som hidtil har været for projektet, ønsker også, at Farsø skal udvikle sig, men der er alligevel nogle betænkeligheder forbundet med projektet. - Nu synes jeg, vi skal sende lokalplanen ud til høring hos kommunens borgere og derefter tage stilling til projektet, sagde Niels Chr. Pedersen. - Men hvis man kan dokumentere, at en modernisering har en negativ effekt på udviklingen i Farsø, skal vi måske se på projektet igen. Hvis fornyelsen af bymidten bliver gennemført, vil det koste Farsø Kommune et sted mellem otte og ti millioner kroner. Pengene skal primært bruges i en byggemodning af området, og siden da er det hensigten, at private investorer skal ind i projektet. Dertil kommer, at man også kan blive nødt til at bygge en omfartsvej til den tunge trafik, men den ser Socialdemokraterne ikke som en fare. - Man kan jo sagtens have skiltning, der henviser til Hvalpsund, uden man af den grund tvinger folk til at køre uden om byen, så det ser jeg ikke som noget problem i forbindelse med projektet, sagde Palle Jensen. Lokalplanområdet, der er identisk med lokalplan 94, er nu mere målrettet mod en fornyelse af bymidten, efter vinderprojektet af arkitektkonkurrencen tidligere på året blev afsløret. Lokalplanen kan ses på rådhuset samt på Farsøs bibliotek.