Protest mod lukning

Debat

Kære politikere. Vi vil gerne have lov til at klage, fordi I lukker vores skole. Vi har grønne områder, og vi har mulighed for at gøre vores skole større og det har Hirtshals Skole ikke. Der er mange, der ikke må gå på Hirtshals skole, fordi der er nogen, der ryger, og vores forældre er bange for at vi vil begynde at ryge. Hirtshals Skole ligger også lige ved siden af en sandwichbar, hvor ejeren sælger cigaretter og sprut til mindreårige (10-14 år). Når vi kommer ned på Hirtshals skole, så er det meget mærkeligt, fordi så er der ikke noget græs, jo kun ukrudt imellem fliserne. Vi har også lige fået lavet nye gynger, klatrestativer og balance-gange. Vi har store gode klasseværelser, og vi har også lige fået malet et helt nyt maleri. Vi har lige fået penge til at komme til Bornholm i 6 klasse (vi panter for at tjene penge til det). Vi har renoveret gymnastiksale. Maden i kantinen er også meget billig og god. Og vi er begyndt at få varm mad i kantinen, og vi er meget bange for at miste vores venner og veninder.