Psykiatere blæser på Sundhedsstyrelsen

Kun fire af 66 psykiatere lyttede til Sundheds styrelsens anbefalinger, da de skiftede receptpolitik

Det er synd at sige, at Sundhedsstyrelsens anbefalinger står højt på listen, når psykiatere skal beslutte sig for, hvilken medicin de skal udskrive. Tværtimod. NORDJYSKE Mediers spørgeskemaundersøgelse vedrørende psykiatrien og psykiaternes brug af medicin viser nemlig, at af 66 psykiatere, som inden for det seneste år eller to har skiftet kurs, når det gælder valg af medicin, så har kun fire af dem gjort det på grund af anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen. De fleste skiftede kurs, fordi de havde været på kursus, eller fordi de havde fået gode råd af kolleger. Anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen kom ind på syvendepladsen. Med til historien hører, at Sundhedsstyrelsen i sommer sendte en ny vejledning ud vedrørende antipsykotisk medicin. Her understreges vigtigheden af monoterapi - behandling med ét middel ad gangen - mens polyfarmaci - der betyder flere midler ad gangen - skal være en undtagelse. Hver anden patient får mere end ét middel ad gangen. I Landsforeningen af tidligere og nuværende psykiatribrugere, LAP, som også arbejder for at begrænse brugen af medicin i psykiatrien, er der forundring over, at psykiaterne ikke har mere respekt for anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen. - Det er jo dybt problematisk, at psykiaterne ikke lytter, når Sundhedsstyrelsen sender en ny vejledning ud. Det var da det mindste, man kunne forlange, siger konsulent Karl Bach Jensen fra LAP. I Dansk Psykiatrisk Selskab overrasker det ikke formand Poul Videbech, at psykiaterne tilsyneladende ikke lytter til Sundhedsstyrelsens anbefalinger. - Sundhedsstyrelsen kommer med nogle regler og forordninger, som opleves uendeligt fjernt fra hverdagen - og det er dybt frustrerende for vores medlemmer, siger Poul Videbech. Men den nye vejledning om antipsykotisk medicin kom i sommer. Hvorfor bruger psykiaterne den ikke? - Det er fordi, den er skrevet så generelt. Så den er ikke ret meget værd i det konkrete tilfælde modsat erfaringer og anbefalinger fra kolleger og undervisning. Her kan man få et konkret svar på et konkret problem, siger Poul Videbech. Formanden erkender, at der ikke er en god dialog mellem psykiatere og Sundhedsstyrelse. Hans medlemmer oplever, at der kun er tale om kommunikation én vej. Og oveni kommer andre frustrationer. - Man er også dybt frustreret over alt det papirarbejde, der er med registrering og klager. Det er jo heller ikke Sundhedsstyrelsens skyld. Det er lovgivernes, men det er klart, at vores medlemmer retter skytset mod Sundhedsstyrelsen, siger Poul Videbech. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Sundhedsstyrelsen.