Lokalpolitik

Pulje til lokaletilskud rækker ikke

Foreningerne i Rebild Kommune har søgt op lokaletilskud for 2009 på samlet 9.066.438 kroner. Det er 544.524 kroner mere, end der ligger i kommunens pengekasse til det formål.

Det gav onsdag aften anledning til en længere debat i kultur- og fritidsudvalget. - Det er udtryk for, at der er et meget højt aktivitetsniveau i vores foreninger, og det er jo godt, siger udvalgsformand Klaus Anker Hansen (S). De godt ni millioner kroner svarer til, hvad foreningerne har krav på ifølge kommunens "Regler for tilskud til folkeoplysende formål," som er i overensstemmelse med en byrådsbeslutning om at tildele et lokaletilskud på 95 procent til foreningerne. - Men hvis vi giver foreningerne 95 procent, så mangler vi altså omkring en halv million, siger Klaus Anker Hansen. Tilskudsansøgningerne bygger på foreningernes forventede aktivitetsniveau i 2009, og det gav udvalget en mulighed for at se tiden lidt an. - Vi besluttede i enighed, at vi giver foreningerne 90 procent i tilskud nu, og så må vi regulere op, nå vi til marts har fået et overblik over, hvor store de reelle aktiviteter er, siger Klaus Anker Hansen. - Hvis foreningens forudsigelser viser sig at holde, er det jo glædeligt aktivitetsmæssigt. Så skal vi politisk beslutte, om vi kan finde en halv million mere til lokaletilskud på budgettet, eller om vi vil nedsætte lokaletilskudsprocenten generelt, siger Klaus Anker Hansen. Skal pengene findes på en generel sænkning af lokaletilskuddet, mener forvaltningen, at procentsatsen vil falde fra 95 procent til 94 procent .