- Råbte og skreg som en vanvittig

FREDERICIA: I Fredericia HK havde man torsdag aften endnu ikke hørt fra hverken AaB Håndbold eller DHF. Klubbens formand, Arne Stage Petersen, var selv tilstede i Aalborg Stadionhal, og han medgiver, at det var uheldigt, at østjydernes fans ikke gav Jan Larsen ro til at hylde de fire spillere. - Vores fans er meget støjende, men det giver altså ikke problemer andre steder end i Aalborg, konstaterer han. Fredericia HK's salgs- og marketingschef, Henrik Højlund Christensen, holdt torsdag møde med fanklubben HK Ultras om begivenhederne i Aalborg. - Set fra vores synspunkt var det Jan Larsen, som overreagerede fuldstændigt. Det var aldeles grotesk, som vi blev behandlet af ham. Han stormede op til os og råbte og skreg som en vanvittig. Når han valgte at tale til vore fans, som han gjorde, så forstår jeg ærligt talt godt, at der faldt nogle knubbede ord. Det er ikke en måde at behandle gæster på, siger Henrik Højlund Christensen til NORDJYSKE. Han pointerer, at han to gange inden onsdagens kamp kontaktede AaB Håndbolds kontor for at advare om, at østjydernes fans er meget støjende. - Vi er ved at opbygge en unik fankultur. Vel larmer de, men vi lægger meget vægt på, at de adskiller sig afgørende fra fodbold- og ishockeyfans ved at være absolut ikke-voldelige. Det er unge,. veluddannede mennesker, men i Aalborg blev de behandlet som hooligans. Måske fordi AaB bruger de samme kontrollører, som de også bruger til klubbens fodbold- og ishockeykampe, mener Henrik Højlund Christensen, som slet ikke forstår, at publikum skulle have haft svært ved at høre Jan Larsens farvel-hyldest til de fire spillere. - Jeg sad fem meter fra vores fans, og jeg havde ingen problemer med at høre det!OM