Radikale stiller op

De radikale har besluttet at opstille til kommunalvalget i november.

Karen Tilma stiller op til byrådet. Arkivfoto

Karen Tilma stiller op til byrådet. Arkivfoto

- Vi er ofte blevet spurgt, om vi opstiller, og vi kan nu sige, at vi stiller op, fortæller formand for de radikale i Brønderslev-Dronninglund, Ole Bokelund. Bestyrelsen indstiller børnelæge Karen Tilma som spidskandidat på den radikale liste. I adskillige debatindlæg i NORDJYSKE Stiftstidende har hun fremført sine og foreningens politiske synspunkter især på sundhedsområdet, herunder med stor iver og indsigt på børn og unge områderne, hvor hun bl.a. argumenterede for ansættelse af en børne- og ungelæge (tidligere skolelæge). - Hun prioriterer den forebyggende indsats højt, også og især på ældre området. Hun har vist stor interesse for skoleområdet, og var i mange år, mens hendes børn gik i folkeskolen, formand for skolebestyrelsen på Skolegades skole i Brønderslev. I Det Radikale Venstre i Nordjylland er hun medlem af foreningens sundhedsudvalg, hvor der sættes stor pris på hendes indsigt og engagement. Nu har hun som børnelæge startet egen klinik i Nørregade i Brønderslev. - Det er med stor glæde i bestyrelsen, at vi har fået Karen Tilmas tilsagn om, at hun vil stå øverst på vores liste. Dog kan valget af spidskandidat ifølge vores vedtægter først afgøres på Det Radikale partis opstillingsmøde i marts. På dette møde vedtages også vores kommunalpolitiske program. Endvidere vedtages det, hvordan vi skal forholde os til indgåelse af valgforbund og hvem der skal bemyndiges til at gå i forhandling med andre foreninger.