Natur

Ræs i klitterne har taget overhånd

Søndag ødelagde en flok offroadere klitterne ved Vigsø og en uskrevet tillid fra myndighederne.

Klitterne nordøst for Vigsø viste tydelige tegn på, at der ikke var taget hensyn til den sparsomme bevoksning, da en flok offroadkørere muntrede sig søndag eftermiddag.Foto: Peter Mørk

Klitterne nordøst for Vigsø viste tydelige tegn på, at der ikke var taget hensyn til den sparsomme bevoksning, da en flok offroadkørere muntrede sig søndag eftermiddag.Foto: Peter Mørk

Selv om det er ulovligt at køre på de danske strande med biler, motorcykler eller andre motoriserede køretøjer, har Skov- og Naturstyrelsen ofte holdt igen med at bruge ressourcer på at jagte ulovlighederne. Skovrider Ditte Svendsen fra Thy Statsskovdistrikt siger, at når en enkelt eller to kører stille og roligt langs stranden, så bliver det som regel ikke til et problem, men nu kan nu se en kedelig udvikling: - Vi oplever, at det bliver mere og mere organiseret med måske 40-50 deltagere. Han forklarer, at problemet især gælder klitterne, som er sårbare, men også dyrelivet, som bliver forstyrret: - Bulbjerg med fuglekolonierne er et af stederne. Ditte Svendsen siger, at hun og hendes ansatte efter oplevelsen ved Vigsø, hvor der blev kørt ræs på firhjulede offroadere op og ned ad klitterne, nu vil være noget mere opmærksomme på, hvad der sker langs standene og i klitterne i Thy. Dansk Off-Road MC Klub er en af de klubber, som organiserer off-road løb forskellige steder i Danmark, men klubbens formand, Mads Bach Holmberg fra Rødkærsbro pointerer, at det altid sker med tilladelse fra de forskellige myndigheder. - Vi har aldrig haft problemer med myndighederne, siger han og afviser, at klubben har haft noget at gøre med klitræset ved Vigsø. Han kan dog ikke udelukke, at nogle af klubbens medlemmer kan have været i området i weekenden, men forklarer, at det er noget de selv beslutter og ikke noget, som klubben står for. DORMCK er organiseret i Dansk Moto Cross Union og en ligende klub, Dansk Enduro Klub, er organiseret i Danmarks Motor Union og alle arrangerer kun løb, som er godkendt af myndighederne. Eksempelvis et løb, som arrangeres af Snedsted MC Klub i Påsken, og som har været arrangeret i mange år og helt uden problemer. For Ditte Svendsen er episoden i weekenden et eksempel på, at nogle få ødelægger en ”stille tillid”. niels.hansen@nordjyske.dk