Rapduo fik gang i børnefesten
HipSomHap gav koncert på Hadsund Bibliotek
HADSUND: Anna Spejlæg og Johnny Ligeglad havde selvfølgelig nogle af deres HipSomHap-rap-hits med hjemmefra, da de lørdag eftermiddag gav børnekoncert på Hadsund Bibliotek.
Men først blev alle godt varmet op til fest med hop og svaj og håndtegn og svingende arme, og det var i det hele taget svært at sidde stille.
Efter ekstranummeret "Du er en stjerne", som HipSomHap har lavet sammen med Merle fra Voice Junior, kunne man købe plakater og cd’er.
Lørdag formiddag gav HipSomHap også koncert på et andet af Mariagerfjords biblioteker, nemlig i Hobro for en udsolgt sal.
I Hadsund kunne der godt have været plads til lidt flere tilskuere.
- Men det her er jo også en mindre by - med en større sal, sagde bibliotekar Mette Folsø med et smil.
Anna Spejlæg hedder i virkeligheden Anna Bukh Jakobsen, og Johnny Ligeglad hedder Andreas Seebach.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.