Rekordoverskud

ØSTERILD:Andelsselskabet Østerild og Omegns Lokalforening kom ud af det forgangne regnskabsår med et overskud på knap 2,5 mio. kroner. Ifølge formanden Henning Jensen er resultatet det bedste, som foreningen nogensinde har oplevet. - Det bedste ved resultatet er, at fortjenesten er fremkommet, fordi kornet er steget i pris hen over året efter, at vi landmænd er blevet dækket ind med varer på kontrakt, sagde Henning Jensen i sin beretning på foreningens generalforsamling. Resultatet medfører nu, at foreningen har besluttet at tilbagebetale 7,5 pct. på salg i foreningen og 10 pct. på korn købt hos landmænd. Bestyrelsesmedlemmerne Henning Jensen, Kristian Kirk Jensen og Anders P.R. Jensen blev genvalgt. Det samme er foreningens revisor, Helge Kølbæk. @Byli.9.special.bund:Af Carsten Hougaard carsten.hougaard@nordjyske.dk