Kristendom

Renovering af kirken trækker ud

Frimenighed forventer om kort tid at præsentere Hanne Dahls afløser

HORNUM:- Vi er selvfølgelig kede af at miste Hanne Dahl. På den anden kan vi så glæde os over at have en frimenighedspræst, der har nogle kvaliteter, som andre også synes, de kan bruge. Formanden for frimenigheden i Søttrup, Svend Midtgaard har fuld forståelse for at menighedens præst gennem de seneste syv år, Hanne Dahl, har valgt at forlade de vesthimmerlandske prædikestole for at prøve kræfter med tilværelsen som politiker på fuld tid. - Vi er da kede af det. Omvendt skader det vel heller ikke at få nye impulser ind i frimenigheden, finder han. Bestyrelsen er begyndt eftersøgningen af en ny frimenighedspræst. Stillingen har blandt andet været slået op på internettet, i efterskolernes blad og i relevante landsdækkende dagblade. Kravet til den nye frimenighedspræst er først og fremmest en grundtvigiansk indstilling til tingene. - Derudover bliver det i vid udstrækning et spørgsmål, om personen er den rette, siger Svend Midtgaard, der sagtens kan forestille sig stillingen besat med en nyuddannet præst. - Vi tilbyder jo ikke en fuldtidsstilling, og det tror vi faktisk vil tiltrække mange unge præster. Det er en kendt sag at mange nyuddannede ofte føler sig tynget af de mange opgaver, der er som ny præst i en fuldtidsstilling i folkekirken, påpeger han. Den første kandidater er på vej til at bese den nyrenoverde præstegård på Søttrupvej i Hornum. En nyrenoveret kirke har lidt længere udsigter. Foreløbig er bestræbelserne på at samle penge til renoveringen strandet på afslag på afslag fra en række fonde. - Det undrer os lidt, men vi kan ikke gøre andet end at tage det til efterretning, siger Svend Midtgaard, der til gengæld til næste forår vil kunne tilbyde menighedens nye præst en fusionsmenighed. Frimenighederne i Hornum og Løgstør mangler kun at finpudse de fælles vedtægter og vil på generalforsamlingerne til foråret beslutte at gå sammen i "Vesthimmerlands Frimenighed". Den nye samlede frimenighed vil få omkring 200 medlemmer, og kunne udnyttet samarbejdet bedre end i dag. - Der er ingen grund til ikke at samle kræfterne, siger Svend Midtgaard.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.

Du skal skrive noget tekst

Du skal skrive noget tekst