Tyverier

Revisor stjal af kassen +TV

Kassereren i Støvring Håndbold stjal sekscifret beløb i klubkassen.

Før formanden i Støvring Håndbold Mads H. Danielsen i november fik et tip, havde han ingen mistanke om, at klubbens kasserer i 2006 og 2009 havde stjålet over 200.000 kroner i klubkassen. Foto: Thomas Vinther

Før formanden i Støvring Håndbold Mads H. Danielsen i november fik et tip, havde han ingen mistanke om, at klubbens kasserer i 2006 og 2009 havde stjålet over 200.000 kroner i klubkassen. Foto: Thomas Vinther

Kassereren i den lokale håndboldklub i Støvring har stjålet over 200.000 kroner i klubkassen. Den nu tidligere kasserer arbejder civilt som revisor, og ingen anede uråd, før klubbens formand fik et tip i november 2009. - Det er dybt skuffende, at en mand, vi havde tillid til, på den måde har ført os bag lyset. Men jeg er mest ked af sagen på vegne af de mange medlemmer og frivillige, som hver eneste dag knokler for at udvikle klubben, siger håndboldformand i Støvring Mads H. Danielsen. Se indslaget fra 24NORDJYSKE her Fik en ny mulighed i klubben Bestyrelsen konfronterede kassereren, som erkendte bedrageriet med det samme. - Han var meget ked af det, han havde gjort og lovede at betale hele beløbet tilbage, siger Mads H. Danielsen. Inden for få dage havde kassereren betalt godt 180.000 kroner tilbage. Bestyrelsen satte ham naturligvis øjeblikkelig fra bestillingen, men da pengene var betalt tilbage, lukkede bestyrelsen sagen uden at melde bedrageriet til politiet. - Det er menneskeligt at fejle, og mandens familie er 100 procent uskyldig. Vi blev lovet, at han ikke havde taget mere, og vi besluttede at lade ham fortsætte som medlem i klubben, siger Mads H . Danielsen. Det viste sig senere, at den tidligere kasserer ikke havde talt sandt. En gennemgang af regnskabet for 2009 afslørede nye ubehageligheder for bestyrelsen. - Vi fandt desværre bedrageri for et meget stort beløb så sent som i oktober 2009, siger Mads H. Danielsen. Meldt til politiet Det fik bægeret til at flyde over for bestyrelsen, som fredag meldte den tidligere kasserer til politiet. - Manden havde en gylden mulighed, som han misbrugte. Hvis vi ikke melder ham, får han ingen dom og kan i princippet melde sig ind i en anden klub i morgen, blive kasserer og fortsætte, hvor han slap i Støvring. Det kan vi ikke leve med, siger Mads H. Danielsen. Som følge af sagen ændres procedurerne i Støvring Håndbold nu, så der altid er to personer, der skal se en regning, før den kan betales. Den tidligere kasserer ønsker ikke at udtale sig til NORDJYSKE Medier.