Ridefolket har indtaget centret

Den nye rideklub agter at starte rideundervisning i marts

HADSUND:Forleden bebudede NORDJYSKE, at der kommer liv i ridecentret i "næste uge". Det er sådan set rigtigt nok, men allerede i denne weekend er folk fra den nystiftede rideklub gået i gang med at gøre centeret klar til brug. - Boksene skal gøres klar til heste, og rytterstuen og ridehallen skal gøres klar til brug, fortæller formanden for Rideklubben Hadsund, Jens Eskildsen. Han har nu modtaget så mange henvendelser fra folk, der er interesserede i at opstalde heste, at han venter i hvert fald 10 bokse taget i brug inden længe. - Hvis man regner ridecenterets fire elevheste med, tilføjer han. De er p.t. opstaldet hos Team LA i Graverhuse og skal således i nærmeste fremtid transporteres tilbage til Gl. Visborgvej. Der skal nemlig hurtigst muligt gang i rideskoleaktiviteter, gerne allerede i marts, fortæller Jens Eskildsen. Belært af erfaringen agter rideklubben dog ikke at entrere med en berider. - I første omgang sætter vi alle kræfter ind på at etablere en klub og få skabt den klubånd og det fællesskab, der hører med. Vi vil ikke løbe nogen risiko overhovedet, og derfor kan vi ikke have en fast lønudgift, forklarer Jens Eskildsen, som erkender, at manglen på en berider nok vil gå en smule ud over elite-arbejdet. - Men sådan har man gjort det før i Hadsund, og det er gået udmærket, siger Jens Eskildsen. Til at undervise agter man i starten at "trække på" nogle af medlemmerne. Senere vil man entrere med ridekyndige på freelance-basis, oplyser formanden, som i øvrigt erklærer sig meget optimistisk med hensyn til klubbens fremtid. På generalforsamlingen forleden deltog 45 mennesker, ni flere end der på forhånd var indmeldt. Det blev der rådet bod på i løbet af aftenen, hvor man modtog yderligere syv indmeldinger. - Der var en rigtig god stemning. Folk glæder sig, og jeg hørte en sige, at det bliver ligesom at komme hjem, fortæller Jens Eskildsen. Han klarede sig igennem sin første generalforsamling i den nye forening med værdigheden som formand i behold. Også den øvrige bestyrelse er sammensat som ved klubbens stiftelse i december. De øvrige medlemmerne er Lise Lotte Schmidt (kasserer), Susanne Christensen (sekretær), Gitte Pedersen og Finn Thomsen.