Rideklub forsøger at redde stumperne

Heste 18. september 2002 08:00

HADSUND: Hadsund-Egnens Rideklub har frem til 21. november til at forsøge at redde stumperne, efter at klubben 8. august gik i betalingsstandsning. Klubben standsede 4. juli alle sine aktiviteter, efter at det stod bestyrelsen klart, at man ikke kunne betale klubbens faste udgifter. Efterfølgende viste det sig, at klubbens økonomiske midler ikke var tilstrækkelige til at indgå en akkordordning med kreditorerne, og man indgav en begæring om betalingsstandsning, som skifterettten senere har forlænget. Bestyrelsen oplyser, at klubbens økonomik i flere år har været for nedadgående, og at man i første halvår 2002 fik "særdeles alvorlige økonomiske problemer" - blandt andet på grund af for få opstaldede heste, elever og private ryttere. Det har også forværret situationen, at klubben har gennemført reparationer og forbedringer, som man egentlig ikke havde råd til, men som man fandt nødvendige forn at opretholde driften i de "meget nedslidte og mangelfulde" faciliteter. Klubbens formand Erik Jensen har ikke ønsket at udtale sig til NORDJYSKE om situationen, men har henvist til advokat Ken Ellemose, der ikke har noget at tilføje til ovennævnte - udover at klubbens ansatte i sagens natur ikke længere er ansat. Hadsund Rideklub præsenterede i august 2001 planer om at udvide med en ekstra hal og en ny stald for at gøre plads til de flere medlemmer, som klubben - blandt andet i forbindelse med et åbent-hus-arrangement - håbede at kunne trække til. Hadsund-Egnens Rideklub satsede da at blive hjemsted for ryttere, der ønsker at ride dressur, og som sådan at "blive synlig på landkortet".

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...