Rideklub genfandt travet

Solen skinnede bogstavelig talt over Aars Sportsrideklubs comeback som stævnearrangør

AARS:I flere år kradsede krisen i Aars Sportsrideklub. Men i weekenden skinnede solen helt bogstaveligt og også i overført betydning over rideklubben på Tolstrup Byvej. - Det er gået betydelig bedre, end vi turde håbe på, indrømmer klubformand Henrik Tange, mens de første piger er ved at afslutte søndagens dressurkonkurrencer på klubbens baner i udkanten af Aars. Efter flere år uden stævner, udskiftning af bestyrelsen og en målrettet økonomisk hestekur vovede klubben i weekenden at invitere klubber fra hele distrikt 14 til et udvidet klubstævne. Det resulterede i næsten 200 starter ved klubbens comeback som stævnearrangør. Ikke alt gik efter planen, men næsten. Kiksene var i den behagelige småtingsafdeling og mængden af hestevrisk og glade pigeansigter tydede på, at Aars Sportsrideklub godt må invitere igen. - Det har været en kæmpeøvelse for os at få alt til at klappe, erkender Henrik Tange lettet. Bestyrelsen trådte til for et år siden. Da så fremtiden ikke specielt lys ud for Aars Sportsrideklub. Nu vurderer Henrik Tange, at klubben er inde i en positiv udvikling. Et godt tegn er for eksempel at omkring 30 forældre stillede op til en arbejdsaften i klubben for at forberede stævnet. - Vi er inde i en god udvikling, når forældrene også har lyst til at komme i klubben og hygge sig, påpeger Henrik Tange. Et andet godt tegn er at klubben nu har venteliste til en hestebok, hvor der sidste år var 10 ledige pladser. Henrik Tange tror på, at fremgangen blandt andet skyldes at klubbens medlemmer har fået faste retningslinier at forholde sig til. Der er nu omkring 80 medlemmerne. Det en fremgang på 15 i forhold til sidste år. - Men i starten kostede den nye linie os medlemmer, konstaterer han. I år forventer Aars Sportsrideklub et overskud. Klubben ser også frem til at kunne rykke ind i en ny hal, som blandt andet skal benyttes til handicapridning. Hallen bygges af Bettina Karlsen og Søren Frederiksen, som tidligere på året købte rideskolens bygninger.