Rideklub har haft vokseværk i 20 år

Hornum-Ulstrup Rideklub håber på 250 starter ved jubilæumsstævnet i weekenden. Arkivfoto

Hornum-Ulstrup Rideklub håber på 250 starter ved jubilæumsstævnet i weekenden. Arkivfoto

HORNUM:I 20 år har Hornum-Ulstrup Rideklub været samlingssted for ryttere fra et stort opland. Klubben markerer de 20 års tilknytning til Dansk Rideforbund med et jubilæumsstævne hen over hele den kommende weekend. - Vi håber på omkring 250 starter, fortæller bestyrelsesmedlem Ilse Lemvig, der sammen med den øvrige bestyrelse glæder sig til at præsentere deltagerne for en splinterny sekretariatsbygning og et nyt dommertårn. Desuden har klubbens medlemmer haft travlt med at male og klargøre baner og bygninger til stævnet, der er for ryttere fra hele distriktet. - Vi har blandt andet lavet nogle specielle jubilæumsklasser med ærespræmier for at markere jubilæet og arrangeret fællesspisning lørdag aften, fortæller Ilse Lemvig. Hornum-Ulstrup Rideklub har været gennem en rivende udvikling siden den blev stiftet i juni 1987. Dengang var der 50 medlemmer. I dag er klubben oppe på 170 medlemmer og har 110 elever tilmeldt undervisningen. - I de første år var der kun en mark og et skilt med glaslåge, hvor man kunne skrive, hvornår der var undervisning, fortæller Ilse Lemvig. Men interessen blev større og større for klubben. I 1990 blev den første hal bygget med frivillig hjælp og medlems antallet voksede støt. - På et tidspunkt, hvor Hyllebjerg og Vegger hørte ind under HURK var vi den fjerdestørste klub i hele distrikt 14, beretter Ilse Lemvig. I 2002 fik Hornum-Ulstrup Rideklub sin store ridehal, der nu betyder, at klubben også kan tilbyde indendørsstævner i vinterperiode. Om eftermiddagen er der undervisning i begge haller og på nuværende tidspunkt har klubben én berider og fire undervisere. - Vi har igennem mange år været meget flot repræsenteret både ved udvidede klub stævner og på distriktsplan, og har flere gange fået pokalen som den mest vindende klub, lyder det fra Ilse Lemvig, der tilskriver klubbens succes en stabil bestyrelse. Adskillige bestyrelsesmedlemmer har siddet med i mange år og formand Jens Orla Nielsen har stået i spidsen for klubben i 15 af de 20 år.

Forsiden