Rideklub vil sikre jord

Rebild Sportsrideklub søger kommunen om en 20-årig lejekontrakt på anlægget ved Vestre Primærvej. Dermed har klubben ikke helt opgivet at flytte ud, men kommunen har slået fast at de 30 hektar på Nibevej 30 er købt til erhvervsformål.

Rideklubben i Støvring kan ikke undvære en stump jord og beder kommunen om en langtidskontrakt. Arkivfoto: Jesper Voldgaard

Rideklubben i Støvring kan ikke undvære en stump jord og beder kommunen om en langtidskontrakt. Arkivfoto: Jesper Voldgaard

Klubben blev sidste år dannet ved fusion mellem rideklubben i Støvring og klubben i Byrsted. - De må ikke tage jord fra os, ellers går det galt, betonede formanden for Sportsrideklubben, Bolette Frøkjær -Jensen i sin beretning på klubbens generalforsamling forleden. Klubben søger også kommunen om dispensation til at opstille yderligere 20 hestebokse. Formanden fandt det også afgørende vigtigt for klubbens fremtid, at der bliver opført en ny hal. Klubbens økonomi er god. Den kom ud af det forløbne år med et overskud på 110.000 kroner. Formanden bød velkommen til en ny underviser, Bente Kronborg, og en ny ansat i stalden, Anja Pedersen, som også vil tage sig af hjemmesiden. Siden generalforsamlingen har klubben deltaget i et møde for brugere af området omkring den kommende, nyskabte Juelstrup Sø. - Vi vil selvfølgelig gerne have ridestier omkring søen, fortæller Bolette Frøkjær-Jensen. Klubben arrangerer til september områdemesterskaber og vil gerne have flere sociale arrangementer, som rideture i Rold Skov og fællestur til hestemessen i Herning. Nyvalgt til bestyrelsen er Hanne Buus Møller og Dorthe Eriksen. Som ny revisor er valgt Per Frej.