Jammerbugt

Roadrunners R/C kører i hallen

Det bliver halgulvet i Jetsmark Idrætscenter, der lørdag danner ramme om klubbens sommerrallyserie, når Roadrunners R/C afvikler den fjerde og sidste afdeling af klubmesterskabet for rallybiler.

De fjernstyrede biler drøner i Jetsmark Hallen i dag.

De fjernstyrede biler drøner i Jetsmark Hallen i dag.

- Med udsigten til en våd weekend, må vi desværre krybe i læ for de dårlige vejrudsigter, der tegner for de kommende dage. Selvom de fjernstyrede rallybiler, som er i skala 1:10 i forhold til almindelige biler, i vid udstrækning kan tage en del skiftende omgivelser og vejrforhold, er de bestemt ikke bygget til deciderede våde og regnfulde dage, fortæller formand og løbsleder Søren Jensen. Umiddelbart ligner det sejr til klubbens formand Søren Jensen, der har 104 point på rallyseriens førsteplads. Med fire heats i den sidste afdeling – og 10 point på spil i hvert heat, skal han kun opnå yderligere 13 point, for at være sikker på den samlede sejr i klassementet. Til gengæld er der hård kamp om andenpladsen, hvor Jimmy Morell og Mads Molbjerg ligger meget lige med henholdsvis 76 og 74 point.