Roklub har sikret Guld-fireren

Thor Kristensens vinderbåd er nu en del af klubbens bådpark

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Masser af både blev navngivet, og der var også en flot bank-pengegave. Foto Martin Damgård

HADSUND:Rolegenden Thor Kristensens firer, som han vandt VM med første gang i Sevilla i Spanien i 2002, er nu blevet indrulleret i Hadsund Roklubs bådepark. Det skete lørdag eftermiddag i forbindelse med klubbens 75 års jubilæumsreception. Hadsund-klubben har købt båden af forbundet til - som formand for den jubilerende klub, Knud Erik Jensen, udtrykte det - ”en rimelig pris”. I forbindelse med receptionen blev i alt fem ny både til knap en kvart mio. kr. navngivet. Egentlig skulle der have ligget 11 på rad og række, men leveringsproblemer udsætter navngivningen af de sidste seks. Godt hundrede mennesker deltog i receptionen, blandt andre Susanne Thorsen, næstformand i Dansk Forening for Rosport. Hun havde mange verbale roser til den 75 år gamle klub. Adskillige gamle roklub-medlemmer var mødt frem, blandt andre Søren Pedersen, der navngav en dobbeltsculler. Den fik navnet Søren P. En motionsbåd navngivet ”min bank, din bank” af Claus Fruergaard Pedersen fra Spar Nord. Han havde også en check på 25.000 kr. med til den jubilerende forening. Efterfølgende blev bådene sat i vandet samtidig med, at himlen åbnede sine sluser.