Rollespillere velkomne i Tornby Klitplantage UD I NATUREN: Plantage kan blive base for Hjørring klub

Ved Skovens Dag i Tversted Klitplantage deltog godt 200 drenge og piger i et rollespil. Sandsynligvis får de mulighed for at forlægge deres aktiviteter til Tornby Klitplantage. Foto. Henrik Louis

Ved Skovens Dag i Tversted Klitplantage deltog godt 200 drenge og piger i et rollespil. Sandsynligvis får de mulighed for at forlægge deres aktiviteter til Tornby Klitplantage. Foto. Henrik Louis

TORNBY:Naturvejleder Torben Stæhr, Nordjyllands Statsskovdistrikt er meget positiv overfor Hjørring Rollespilklubs ønske om at måtte benytte Tornby Klitplantage til nogle af klubbens aktiviteter. - Rollespil i skove er noget, vi på landsplan ser en vækst i. Hjørring-klubben får også flere, og har nu omkring 300 aktive. Bygger vi et blokhus i Tornby Klitplantage, kan det være et udgangspunkt for klubben, siger naturvejlederen. Han tilføjer, at skovdistriktet har klitplantager lige fra Skagen i nord til Tranum i syd, hvor der er flere muligheder og plads til at rollespilklubben kan lave deres spil. Den positive holdning til rollespilklubben er en del af distriktets mere publikumsorienterende strategi. Rollespilklubben ser også deres aktiviteter som sundhedsfremmende. - For drengene ligner rollerne meget det, de laver i spil foran computeren. Men her kommer de ud og for en masser motion samtidig med, siger Claus Gaihede fra rollespilklubben. Ved Skovens dag i Tversted Klitplantage i søndags virkede han som rollespilmester for det hidtil største rollespil, hvor publikum havde mulighed for at kigge på en del af tiden. - Det var en prøveklub, som blev godt modtaget af publikum, men der er ikke taget stilling til, om statsskovdistriktet også vil have rollespil næste år i forbindelse med Skovens Dag, fortæller Torben Stæhr. Det er hovedsageligt drenge fra 10 år og opad, som tiltrækkes af rollespil, men Hjørring Rollespilklub vil også skabe flere roller, som kan tiltrække piger. Claus Gaihede er med sine 43 år klubbens alderspræsident. Foruden det sundhedsfremmende i at motionere i skoven ser han også en anden effekt af, at børn og unge færdes ude i skoven: - Lærer vi dem at være pæn ved naturen nu, så har vi nogle til at tage af den senere. Jeg er sikker på, at det en god investering, siger den pædagogstuderende Claus Gaihede. Han ser nogle videre perspektiver i at klubben kan få adgang til en hytte i Tornby Klitplantage. - Vi har en drøm om at finde et sted udenfor klitplantagens område, hvor vi kan bygge en borg, og skabe nogle kulisser for vore spil. Det vil gøre dem mere spændende, tilføjer han.