Roserne på vej tilbage

Mariager er igen ved at leve op til sit navn som Rosernes By

Turisme 13. februar 2011 07:06

Mariagerfjord Kommune nåede til rigelighed målet, da kommunen i 2010 satte sig for at spare på vedligeholdelsen af bedene og de grønne områder i i Mariager. - På et tidspunkt kunne vi nærmest ikke se bedene for bare ukrudt, noterede formanden for Turistforeningen for Mariager og Omegn, Karsten Rytter, da han på foreningens generalforsamling gjorde status over det forløbne års "rose-massakre" i "Rosernes by". Da bølgerne gik højst, var tonen i debatten så tilspidset, at den ifølge formanden overhovedet ikke egner sig til at blive gengivet. Men et fælles evalueringsmøde i efteråret har dog i nogen grad været med til at gyde olie på vandene. - Kommunens repræsentanter gik i det mindste med til at plante lidt flere roser og lidt færre stauder i Mariager, refererede Karsten Rytter i sin beretning, der blev aflagt på Motel Landgangen i overværelse af cirka 40 tilhørere. Selv har Turistforeningen for Mariager og Omegn i 2011 besluttet sig for at bruge 25.000-30.000 kroner ekstra på markedsføring af Mariager. Det sker i samarbejde med den lokale handelsstandsforening - i et forsøg på at dæmme op for den generelle tilbagegang, som desværre ramte turisterhvervet i Mariagerfjord Kommune i 2010. - Pengene sidder ikke længere så løst hos turisterne, som de har gjort. Det skønnes, at der samlet set er brugt 15-20 proncet færre turistkroner i vores kommune i 2010, og de, der er mest ramt, er nok vores forretningsdrivende. Det er ikke godt at se de tomme forretninger i vores by, bemærkede Karsten Rytter.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...