Roskilde Bordtennis vinder i tæt Champions League-åbning
Med sejr mod fransk mandskab spillede Roskilde Bordtennis sig nærmere Champions League-kvartfinalen.

Her ses Michael Maze i aktion tilbage i 2014.
DüSSELDORF: Roskilde Bordtennis og Michael Maze har vundet en nervepirrende åbningskamp i Champions League over franske AS Pontoise-Cergy 3-2.
Det skete fredag aften i Tyskland, hvor Europas bedste klubturnering den næste uges tid spilles i en coronalukket boble.
Kampen blev en tæt affære.
39-årige Maze og Roskilde var helt nede i sækken, men den erfarne dansker fik til sidst vendt kampen og sikrede klubben et godt udgangspunkt for resten af puljespillet.
Svenske Jens Lundquist åbnede godt for Roskilde med en sejr i fire sæt over tyske Patrick Baum fra AS Pontoise-Cergy.
Det franske hold kom dog hurtigt igen, da Tristan Flore sikkert slog Michael Maze i tre sæt og gjorde det til 1-1 i kampe.
I den tredje kamp sled 52-årige Allan Bentsen, som også er sportsdirektør for Roskilde, sig til en femsætssejr mod 27-årige Quentin Robinot.
Men igen formåede franskmændene at udligne, da Tristan Flore på ny tog en sejr - denne gang over Jens Lundqvist. Dermed stod det 2-2 i kampe.
Derfor måtte vinderen findes i en femte og afgørende kamp mellem Michael Maze og Patrick Baum.
Her nåede danskeren at komme bagud 0-2 i sæt, inden han vandt de to næste og fik tvunget kampen ud i et femte og afgørende sæt.
Det vandt danskeren 6-3, og dermed kan Roskilde fortsat gøre sig forhåbninger om at nå kvartfinalen i Champions League.
Lørdag venter tyske Saarbrücken, som ventes at blive puljens sværeste modstander.
Søndag møder Roskilde coronaramte Walter Wels fra Østrig, som har måttet hente to 12-årige talenter ind på holdet på grund af karantæner.
En andenplads i puljen vil være nok til at spille sig videre til kvartfinalen.
/ritzau/
Kommentarer
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.