Rotary markerer 60 års dagmed fest og jubilæumsskrift

Tre tidligere præsidenter har set tilbage på klubbens historie

HOBRO:Med over 100 deltagere fejrer Hobro Rotary Klub onsdag aften sit 60 års jubilæum.Blandt gæsterne til festen i Hobro Teatersal er medlemmer fra venskabsklubber i Sverige, Norge og Tyskland, naboklubben i Rebild samt repræsentanter for distriktsledelsen. Ud over gallamiddag venter der selskabet underholdning af virtuosen Flemming Både og showorkestret Sigfreds Fodvarmere. Alle gæster får desuden et eksemplar af klubbens jubilæumsskrift, som er skrevet af tre tidligere præsidenter i klubben. Det er forhenværende sparekassedirektør H. P. Andersen, rektor Birger Axen samt tidligere cheftandlæge N.P.Schmidt. I skriftet omtaler H.P.Andersen, hvordan klubbens stiftelse foregik i 1943 på trods af den mørke tid under Danmarks besættelse. En af initiativtagerne var læge N. K. Nielsen, som fortsat er kendt for sin recept på den eftertragtede Doktor Nielsen bitter dram. Andre markante borgere bliver også fremhævet i det historiske tilbageblik, blandt andre apoteker Kai Lykke Ewald, tandlæge Knud Lynbech, sparekassedirektør Henrik Lund, bankbestyrer Jacob Langgaard, dommer Anton Nielsen, skibsmægler Christian Rørholm samt brygger Arnold Svendsen. - Vi har fået en værdifuld optegnelse og erindring om klubbens historie. Et skrift, som både har stor betydning lokalhistorisk, og som kommende medlemmer vil sætte stor pris på, siger den nuværende præsident for klubben, Vagn Agerskov. - Rotary ideen kommer fra USA, hvor den første klub blev stiftet i 1905 af Paul Harris. På verdensplan er der allerede lagt op til en større begivenhed, når Rotary International om et par år fejrer 100 års jubilæet, oplyser præsidenten. Han glæder sig over, at rotaryklubberne verden over de senere år har samlet 80 mio. dollars, som via verdens sundhedsorganisationen WHO er brugt til bekæmpelse af polio i alle verdensdele. I jubilæumsåret har Hobro Rotary Klub 61 medlemmer og er distriktets tredjestørste klub. Medlemmerne mødes en gang om ugen. Blandt de mange rotaryaktiviteter lægger Hobro Rotary Klub fortsat stor vægt på international kontakt og samarbejde, på ungdomsudveksling med andre verdensdele, både i form af Student Exchange og som Group Study Exchange, samt på velgørenhed, international forståelse og engagement. Ligesom andre rotaryklubber i verden har den lokale klub en lang række samfundsgavnlige og erhvervsorienterede opgaver og aktiviteter, som også omfatter direkte humanitær og social støtte verden over enten direkte eller i samarbejde med andre rotaryklubber.