Turisme

@Rubr.42.Light:Bakker op om turist-forening

LØGSTØR:Det kom ikke til den store debat, da Løgstør Turistforening torsdag holdt generalforsamling. Tidens store samtaleemne, turismestrukturen i den kommende Vesthimmerland kommune, blev kun nævnt med få ord i beretningen, men det blev ført frem under punktet eventuelt. - Vi syntes ikke at emnet hørte til på dagsordenen, da det jo handlede om året 2005. Men vi havde egentlig forventet, at nogle ville diskutere det, men vi mødte kun opbakning til vores holdning og håndtering af sagen, siger turistforeningens formand, Jimmi Petersen. Holdningen er blandt andet at man har opgivet at nå til direkte enighed med kollegerne i Aars og Farsø. Man oplever ikke, at man her lytter meget til, hvad der fremføres fra Løgstør, Derfor har medlemmerne af Sammenlægningsudvalget til weekenden fået foreningens oplæg til fremtiden, - Oplægget til os fra de to foreninger i onsdags var den såkaldte mariagerfjord-model. Den sagde vi, at vi kunne læne os op ad og foreslog nogle modifikationer. Men beskeden til os var, at vi kunne skrive under eller gå. Så det fik vi ikke meget ud af, fortæller Jimmi Petersen. Han kunne til gengæld glæde sig med medlemmerne over et udmærket år for turismen. Der har været en pæn stigning i besøg fra lystsejlere, der er sejlet under Aggersundbroen og en stigning i hotelovernatninger. Til gengæld har der været et mindre fald i besøg på campingpladserne.