Rundt om AaB-truppen i Tyrkiet

Thomas Gaardsøe - eks-landsholdsspiller - deltager i AaB-lejren i Tyrkiet på lige fod med klubbens kontraktspillere, men mangler stadig at få afklaret sin forsikringssag i England og må indtil videre nøjes med en rolle som amatør på 2. divisionsholdet. Per Westergaard - AaB-spion - er i dag på Mallorca for at kigge Deportivo La Coruña efter i sømmene i ligakampen mod ferieøens fodboldhelte. Steaua Bukarest - AaB's modstander i dag - har opholdt sig i Belek i næsten tre uger og spillet fire testkampe: 2-2 mod FC Zürich, 2-0 over Alicante, 1-1 mod Slovan Bratislava og i fredags 1-0 over Hajduk Split. Den rumænske storklub blev i efteråret nr. fire og sidst i Champions League-gruppespillet. Hakon Andersen - læge - vikarierer under AaB's ophold i Tyrkiet for klubbens normale læge Søren Kaalund, der er optaget af hjemlige gøremål.