Rundt om AaB

Jacob "Taz" Sørensen - kantspiller - har bagagen klar til værelseskammeraten Besart Berisha, der i bedste fald dukker op i dag. På grund af manglende visum blev den nye lejesvend fra Hamburger SV afvist ved AaB-truppens afrejse fra Aalborg Lufthavn i lørdags, men på det tidspunkt var hans bagage allerede ekspederet og kom således med til Cypern - uden ejermanden. Erik Hamrén - AaB-cheftræner - glædede sig søndag over både vejret og faciliteterne på Cypern, hvor AaB råder over en fin græsbane på Alpha Sport Centre en snes km fra hotellet i Larnaka. - Vi mangler kun Besart Berisha, for at opholdet foreløbig er perfekt, konstaterede Hamrén, der for fem år siden var i træningslejr med Örgryte i de samme omgivelser. Thomas Enevoldsen - ynglingespiller - brillerede med offensiv kreativitet under søndagens spiltræning. Den talentfulde AaB'er nåede i øvrigt før afrejsen akkurat at hilse på sin far Peter Enevoldsen, der som assistenttræner i Viborg vendte hjem fra klubbens to uger lange træningstur til Florida. Søren Kaalund og Henrik Bøgvad - hyenholdsvis læge og fysioterapeut i AaB - havde i går travlt med skånetræning for den skadede kvintet Jimmy Nielsen, Trond Andersen, Allan K. Jepsen, Túlio de Melo og Mattias Lindström. Sidstnævnte synes nærmest klarmelding til tirsdagens træningskamp mod det slovakiske tophold Artmedia. Allan Kuhn - AaB's assistenttræner - har ekstra pligter på Cypern. Hver morgen sørger han for, at der er havregrød til spillerne, og i savnet af en decideret målmandstræner varetager han specialtræning af klubbens keepere. Kurt Berthelsen - holdleder - er på Cypern for fjerde gang. I begyndelsen af 1970'erne gæstede han Middelhavnsøen som AaB-spiller, og siden har han været der to gange som holdleder for ungdomslandsholdet. Søren Åkeby - AGF's svenske cheftræner - ankom i aftes med sin trup til Cypern. Rejsearrangøren er den samme som AaB's, men århusianerne indkvarteres på et andet hotel og skal træne på en anden bane end AaB. De to superligaklubber ønsker heller ikke at møde hinanden, men tester begge formen mod to østeuropæiske modstandere. Rasmus Würtz - midtbanespiller - affyrede en stribe hvasse træffere under søndagens skudtræning, så måske står U21-landsholdsanføreren i foråret foran en pæn forbedring af målstatistikken, der lyder på beskedne tre scoringer i 95 kampe.