Stofmisbrug

Rusmiddel-møde i Gærum IF

GÆRUM. Førstkommende mandag aften har Gærum Idrætsforening indbudt alle medlemmerne, ledere, trænere, forældre og andre interesserede til et såkaldt rusmiddel-møde i foreningens klubhus, Vrangbækvej 4C. Foreningen ønsker denne aften at få nedfældet en aftalt rusmiddelpolitik, som vil være gældende fremover. - Ideen er at give vore ungdomstrænere og ledere nogle retningslinier og blive udstyret med et såkaldt "værktøj", oplyser foreningens ansvarlige for fodbold-ungdom, Kurt Birkbak Thomsen forud for mødet, - Og således, at alle ved, hvad klubbens holdning til rusmidler er, og hvordan der skal handles i tilfælde af, at der opstår situationer med mulige rusmidler. Vi vil også gerne overfor omverdenen vise, at vi er en ansvarlig klub, hvor forældre med sindsro kan sende deres børn til træning eller andet. Kurt Birkbak Thomsen oplyser også samtidig, at man heldigvis endnu ikke har stødt på problemer af nogen art hidtil i foreningen, hverken på ungdoms- eller seniorfronten, - men vi ønsker altså at være på forkant hermed, fastslår han. Mødet mandag aften vil blive ledet af SSP-konsulent, Erik Graves, Frederikshavn, - og foreningen håber selvsagt på, at så mange som muligt vil møde frem denne aften og deltage i debatten, - og samtidig være med til at fastlægge den fremtidige rusmiddelpolitik i Gærum Idrætsforening. H