S får udmeldelser i protest med budget

Giver borgmester Henning G. Jensen kraftig opsang

Lokalpolitik 6. september 2002 08:00

AALBORG: Kommunens forslag til budget for 2003 skaber voldsomme opgør i det socialdemokratiske bagland, og de omstridte spareforslag er nu årsag til, at partiet ligefrem oplever udmeldelser. Samtidig går bølgerne også højt mellem partiets vælgerforeninger. Nogle foreninger kæmper for, at planen om et vandkulturhus ved Gigantium bliver opretholdt, mens andre foreninger mener, at projektet er et helt forkert signal på et tidspunkt med nedskæringer bl.a. på det sociale område. Det er kun få dage siden, at fomanden for Socialdemokratiet i Sundby-Hvorup Brian Eriksen måtte tage imod to udmeldelser. Oven i købet fra tidligere bestyrelsesmedlemmer. Begge medlemmer sagde farvel til Socialdemokratiet i protest mod budgetforslaget. Vælgerforeningen er med knap 300 medlemmer Socialdemokratiets største i Aalborg. Blandt medlemmerne er borgmester Henning G. Jensen. - Vores medlemmer nævner nedskæringerne på børne- og ældreområdet som uacceptable. Det er min opfattelse, at det er det mest asociale budgetforslag i mange år. Vores medlemmer oplever, at socialdemokratiske kerneværdier kommer under sparekniven. Det forslag, der nu er på bedding, mener jeg bestemt ikke er socialdemokratisk politik, siger Brian Eriksen. Opsang til Henning G. Bestyrelsen for vælgerforeningen har netop haft møde med borgmester Henning G. Jensen, ig det blev noget af en opsang til kommunens førstemand. - Det har aldrig været socialdemokratisk politik at spare på de svageste i samfundet. Derfor må vi gå imod planerne om at nedlægge Café Parasollen og den social skade stue, siger Brian Eriksen. Det er samtidig hård kost for vælgerforeningen i Sundby-Hvorup at høre om forslag om at lukke svømmehallen ved Gl. Lindholm Skole. - Vi gik til valg på at forbedre og renovere områdets skoler. En af dem er Gl. Lindholm Skole. Vi vil ikke være med til at lukke svømmehallen for skolens børn og vi vil ikke være med til at smide en god og velfungerende svømmeklub - Svømmeklubben Nord - på gaden., Det har vi højt og tydeligt forklaret borgmesteren, forklarer Brian Eriksen. Ingen vandkulturstøtte Med i magistratens budgetforlsag er planen om et vandkulturhus ved Gigantium. I den sag står den socialdemokratiske bagland splittet. Projektet får ingen støtte hos Brian Eriksen. - Det er uforståeligt, at man fastholder projektet ved Gigantium, når der nu skal spare på kerneområder. Det er ikke meget sparet på at opgive vandkulturhuset, erkender Brian Eriksen. Men signalet med et så pompøst byggeri er helt forkert på nuværende tidspunkt. Vi vil ikke have det, og så er det i øvrigt et hammergrimt projekt. Jeg frygter, at vandkulturhuset i årene fremover kan komme til at koste kommunen dyrt. Vi så jo, hvordan det private vandland ved City Syd ikke kunne løbe rundt. Syndebuk I Nr. Tranders er holdningen i den socialdemokratiske vælgerforening den helt modsatte: - Vandkulturhuset er blevet syndebuk. De besparelser, der skal ske, skyldes ikke vandkulturhuset men regeringens skattestop samt øgede kommunale udgifter på en række sociale områder. Men der er vel ingen der ønsker, at komunens udvikling går i stå på grund af spareiver ud over det nødvendige. Storebæltsbroen var jo i sin tid til debat i mange år. Den har vist sig at være en god investering, og det kan vandkulturhuset også vise sig at være, mener Leo Andersen, der er formand for Socialdemokratiet i Nr. Tranders. Han peger på, at der allerede er brugt omkring 15 millioner kroner på projektet ved Gigantium. Et lignende beløb fra Anlægsfonden er øremærket til det konkrete projekt, og det beløb falder bort, hvis vandkulturhuset spares væk. - Det er dybt beklageligt, at der skal ske drastiske besparelser. Men uanset om man bygger et vandkulturhus eller ej, så må man ikke fristes til at tro, at det er afgørende for for, om man beholder sin børnehave eller sit fritidshjem, siger Leo Andersen.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...