S71 vil så gerne være kendt

Svømning 1. marts 2003 07:00

HJØRRING: Svømmeklubben S71 vil så gerne være kendt og have flere medlemmer. Derfor vil klubbens bestyrelse i den kommende tid forsøge sig med plakater på kommunens større arbejdspladser. Det kom forleden frem på klubbens generalforsamling i Vendiahallen, hvor 40 af de omkring 140 medlemmer deltog. Formand Bent Simonsen beklagede, at der i årets løb er blevet cirka 40 medlemmer færre, fordi det - sammenholdt med lavere kommunale tilskud - giver røde tal i regnskabet. Og klubbens bestyrelse vil nu forsøge at få underskuddet vendt ved forskellige tiltag som vandgymnastik, der fohåbentlig tiltrækker nye medlemmer. Svømmeklubben har ifølge sekretær Dieter Böttner medlemmer i alle aldre og lægger især vægt på det sociale. - Hvis nogen har lyst til bare at svømme en halv bane og snakke resten af tiden i enden af seminariehallens bassin, blander ingen sig i det, siger sekretæren og påpeger, at klubben efter ønske også underviser i svømning. - Og så er der det sociale samvær i saunaen, konstaterer Dieter Böttner. - Det er lige så vigtigt.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...