Sæby Golf satser ungt

Sæsonen igennem har bestyrelsen i Sæby Golfklub arbejdet målrettet og ført stram økonomisk styring for at opnå et tilfredsstillende resultat.

Her et smukt billede fra golfklubben - lige indne sneen lagde sig over det hele. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen

Her et smukt billede fra golfklubben - lige indne sneen lagde sig over det hele. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen

På trods af en markant nedgang i antallet af greenfeespillere, finanskrise og andre økonomiske udfordringer blev årets regnskab godkendt af forsamlingen med et meget tilfredsstillende overskud på 134.000 kroner. Det gode resultat blev vel modtaget af klubbens medlemmer og stemningen var positiv - så opløftet, at medlemmerne, i forbindelse med fastlæggelsen af næste sæsons medlemskontingenter, foreslog at reducere kontingentet for junior- og ungseniorspillerne fra 2012. Hermed ønsker klubben at sende et klart signal om, at der i de kommende år satses på ungdommen. Sæby Golfklub vil gøre en ekstra indsats, og øge fokus på de ungdomsspillere, der allerede spiller i klubben samt de nye som kunne få lyst til at starte med at spille golf. Juniorudvalget har allerede igangsat et målrettet arbejde med den hensigt at skabe nogle trygge og ideelle rammer for de unge golfspillere, således de både kan udøve sporten og samtidigt have det sjovt sammen med deres kammerater. Den største udfordring for juniorafdelingen bliver at skaffe frivillige hjælpere til at støtte op omkring træningen, turneringsmatcher, camps og andre events i løbet af sæsonen. Men forhåbentlig kan denne problemstilling løses ved hjælp fra klubbens ældre medlemmer og de unge spilleres forældre.

Forsiden