Sæbys gymnaster er atter på gulvet

SÆBY:Sæby Gymnastikforening er igang med sæsonens tredje uge i vintertræningen, og der er rigtig godt gang i alle 16 hold. Allerede nu nærmer vi os 400 gymnaster, så vi tror, at der går mange flere rundt her i området, som har tænkt sig at skulle gå til gymnastik, når det bliver efterår. Ifølge kalenderen, så er det nu – og gymnastiksæsonen er også kun lige startet, så der er rig mulighed for at komme med på et eller flere hold, siger Kirsten Sørensen, der er klubbens formand. Noget der er meget populært er den nye springbane – Team-Track – som er en 15 meter lang og tre meter bred oppustelig hoppeborg uden sider. Herpå kan der virkelig springes og leges. De yngste får sig en fantastisk oplevelse bare ved at hoppe og løbe derpå, og de lidt større kan ved brug af denne springbane få en kæmpe succes med hensyn til at kunne træne og udføre nogle ”vilde” spring på en sikker måde. - Netop fordi vi har denne springbane og mange andre gode faciliteter, som nedspringsgrav og stortrampolin, har vi i år satset på et hold for springere fra 15 – 50 år, siger formanden. Der kommer allerede nu unge voksne fra naboforeningerne for at være med på holdet, der er et nyt og spændende hold, som hovedsageligt henvender sig til springere bekendte med grundspringene. Ambitionerne går på at få en masse sjov og hygge blandet med en ordentlig omgang spring. Sidst på sæsonen håber foreningen, at disse unge voksne kan lave en opvisning med sjove, vilde spring og masser af underholdning. Populære voksenhold Vore øvrige voksen-hold er for øvrigt i fuld sving med både undendørs Stavgang og indendørs aktiviteter. (Mave- Baller-Lår-)= MBL-damerne har et luksusproblem, nemlig at det er så populært, at salen næsten er for lille og fantasien også må motioneres for at få håndredskaberne fordelt, så alle får mest muligt ud af træningen. Så dette hold må siges at være helt booket, men på holdene ”Motion – uden recept”, som er på torsdage i Sæby og på mandage i Dybvad og Voerså, og andre voksenhold er der god mulighed for at være med. Forældre/Barn holdet er gået rigtig godt fra start – og her har vi været meget heldige at få et par gode instruktører, som er flyttet til byen og kommer med mange nye input. Som hjælpere er der også 2 friske drenge med, som er gode eksempler på, hvor sjovt det er at lave gymnastik, for de har kendt til sporten helt fra de var små. For de små Vores Krudtugler i alderen 3-5 år er dog helt klar over at gymnastikken er startet, for her er der 75 herlige børn i sving. Det er rigtig dejligt, og vi har heldigvis også nogle dygtige trænere til at holde alle disse unge gymnaster i sving i hele hallen. Der er jo også et hold ”kun for piger” i alderen 6 år – 3 kl , hvor der oser af rigtig ”pigefnis”. I samme alder har vi ”Vildba0sserne”, for både drenge og piger, her siger navnet vist alt, men på begge hold er der stor aktivitet. Selv om flokken er stor på begge hold, så er det ikke for sent at komme og være med. Junior-mix For at få årgangene til at hænge sammen, så er der selvfølgelig også Juniormix-holdet, som er fra 4. kl – 15 år. Her springes der for fuld kraft på alle niveauer, så ligegyldigt om du er nybegynder eller erfaren gymnast, så vil der være noget for alle. Der sker alt – lige fra balance-, teknik-, smidighedstræning og selvfølgelig lege og lave sjov. Alle børne/junior-holdene bruger vores Team-Track og alle foreningens hold træner en gang om ugen, men har man lyst til at træne mere, så er man meget velkommen til at melde sig på to eller flere hold. Og det kan sagtens betale sig – for så er der rabatter. Eller hvis der kommer flere fra samme familie, så gives der også rabat. Gymnastik er foruden at være ”Festlig, Folkelig og Fornøjelig” også en billig sport, hvor der ikke kræves ret meget til udstyr. Vi har heller ingen rejseomkostninger, fordi vi ikke deltager i nogen form for turneringer. Disse fordele og mange andre oplysninger kan man læse om, hvis man har gemt vores husstandsomdelte program. Ellers er man velkommen til at hente et program enten på Biblioteket eller Apoteket.