Sælhund har fået hjemme i Lindholm

Skulp­tu­ren er nu an­bragt, hvor alle kan se den, og ¿sæ­len¿ kan lig­ge og sole sig, mens den kig­ger ud over Lim­fjor­den og over mod Vest­re Båd­havn og Skudehavnen på Aalborgsiden. Skulpturen blev afsløret af kunstneren Stinne Teglhus og foreningens formand Hans Dybvad.Pri­vat­fo­to

Skulp­tu­ren er nu an­bragt, hvor alle kan se den, og ¿sæ­len¿ kan lig­ge og sole sig, mens den kig­ger ud over Lim­fjor­den og over mod Vest­re Båd­havn og Skudehavnen på Aalborgsiden. Skulpturen blev afsløret af kunstneren Stinne Teglhus og foreningens formand Hans Dybvad.Pri­vat­fo­to

LINDHOLM:Motionsløbere, hundeluftere, områdets beboere og andet godtfolk, der benytter Lufthavnsstien i Lindholm, får nu en ny skulptur at standse op ved. Andelsboligforeningen Lindholm Brygge, Anders Nielsens Vej 23, 35 og 27, har ud af egen lomme købt og betalt for en skulptur, der søndag blev afsløret af kunstneren Stinne Teglhus og andelsboligforeningens formand Hans Dybvad. Boligforeningen har ønsket at bidrage til en oplevelse for de folk, som bruger området, og et lille kunstudvalg på fire beboere var enige om, at et stykke kunst kunne spille sammen med den nære tilknytning til Limfjorden. Sælhund Det blev billedhugger Stinne Teglhus¿ granitskulptur ¿Sælhund¿, som har været udstillet under en Nordisk Skulpturudstilling i Hirtshals juni-september 2007. Den tre tons tunge sten er fra Nordsømuseets gamle sælbassin. Museets sæler brugte den til at ligge på, sole sig og betragte publikum, indtil det nye sælarium blev åbnet i 2001.