Sæsonen skudt i gang i Skovdalen

Aalborg Atletik & Motion ser frem til et år med fast sponsor, ungdomslege - og måske et samarbejde med Elite Sport Aalborg?

AALBORG:Borgmester Henning G. Jensen (S) er sikker på, at både Elite Sport Aalborg og kommunen vil bakke Aalborg Atletik & Motion op i det nye år. Det fremgik af borgmesterens tale, da der i går var standerhejsning i Aalborg Atletik & Motion. Og ordene er sød musik i klubformand Gitte Melphs ører - ikke mindst dét med Elite Sport Aalborg. For denne selvejende institution har ikke tidligere støttet klubben. - Det lød lovende, siger Gitte Melph til NORDJYSKE efter at borgmesteren denne søndag formiddag netop har skudt sæsonen i gang og sendt knap 50 løbere ud på en lille træningstur i Skovdalen. Aalborg Atletik & Motion vil nemlig meget gerne have indledt et samarbejde med Elite Sport Aalborg, der ikke tidligere har støttet klubben. Og formand Gitte Melph synes, at det er på høje tid, at klubben kommer ind i varmen hos Elite Sport Aalborg. - Det trænger vi til, siger Gitte Melph, da vi småfrysende står og ser på de energiske løbere, der trodser kulden og sneen nede på banen. Fået fast sponsor Efter nogle år uden fast sponsor har Aalborg Atletik & Motion indgået en sponsoraftale med Nike fra 1. januar i år. Hvordan er den aftale kommet i stand? - Den er kommet i stand ved hårdt arbejde, griner Gitte Melph. Hun fortæller, at siden den nye bestyrelse trådte til for knap et år siden, har den forhørt sig hos forskellige mulige sponsorer. Det er blevet til et hav af e-mails og telefonopringninger, inden den endelige aftale med Nike faldt på plads i december. Udover tøj til klubbens elitedeltagere støtter Nike klubben med et kontant beløb. Hvor stort beløbet er vil Gitte Melph ikke afsløre. Hun nøjes med at konstatere, at aftalen med Nike er attraktiv, og at beløbet er pænt i forhold til Aalborg Atletik & Motions størrelse. Opfandt vaffelsålen Sidste år var det årlige kvindeløb i Aalborg provinsens største med 2700 deltagere. Dette løb vil naturligvis også finde sted i år sammen med andre gamle kendinge som for eksempel Natløbet og Lundbyløbet. Men i forlængelse af det nye sponsorat vil 2003 også byde på et lille, nyt løb: Bowerman-løbet. Løbet er på fem kilometer, så alle kan være med. Og det vil finde sted i Skovdalen til marts. Løbet er opkaldt efter Bill Bowerman, der er løbetræner og en af Nikes grundlæggere. - Det var ham, der opfandt vaffelsålen, griner Gitte Melph, og forklarer i malende vendinger, hvordan Bill Bowerman eksperimenterede med at smelte gummisåler i sit vaffeljern. Udover motionsløbene glæder Gitte Melph sig til årets højdepunkter: Først er der elitedivisionsholdsmatcherne for mænd og kvinder 10. og 11. maj. Så er der Ungdomslegene fra 30. juli til 4. august. Og endelig er der DM for ungdom 30.-31.august. Både ved DM og Ungdomslegene er Aalborg værtsby. Til Ungdomslegene 2003 har omkring 200 allerede meldt sig til atletikken. Og under standerhejsningen i går opfordrede Gitte Melph klubbens medlemmer til at tilbyde tag over hovedet til de unge udenbys atleter. - Det er helt gratis, sagde hun til morskab blandt de fremmødte medlemmer.