Sæsonens sidste løb

Løb i Skagen Klitplantage markerede, at vi nu går over til vintertid

Der blev både løbet fem og ti kilometer på årets sidste løb i den smukke natur omkring Skagen.Foto: Peter Broen

Der blev både løbet fem og ti kilometer på årets sidste løb i den smukke natur omkring Skagen.Foto: Peter Broen

SKAGEN:Omkring 30 muntre og morgenfriske løbere var søndag formiddag mødt op til Skagen OK og Motionsklubs efterårsløb. Løbet var årets sidste arrangement, men klubbens medlemmer træner videre hele vinteren. - Det er mest et hyggeløb, hvor vi mødes for at afslutte sæsonen og se lidt til hinanden, fortæller Jane Flyvholm, der var tidstager i dagens anledning. En af løberne var veteranen Finn Frøstrup, som har løbet i klubben de sidste 25 år. - Jeg er med tiden nærmest blevet afhængig af at løbe. Det giver sådan et kick, og man fyldes med energi, fortæller Finn Frøstrup, som også nyder det gode samvær de har i klubben. For ham gælder det ikke om at vinde. - Jeg fik en knæskade for et par år siden, men jeg ligger da stadig i midten af feltet, griner han. Vindermentalitet Det er dog ikke alle, der har samme indstilling som Finn Frøstrup. - Så snart folk får et nummer på brystet, og der bliver taget tid på dem, så bliver de alle sammen konkurrencemennesker, siger Jane Flyvholm. De virkelig ambitiøse løbere var ikke mødt op til dagens løb, de lader nemlig op til næste weekends marathonløb i New York. - Hvert år, er der en flok der tager til udlandet og løber marathon, forklarer Jane Flyvholm og fortsætter: - Folk her er bare motionister, men pludselig løber de så langt, at de ligeså godt kunne løbe en marathon. Modne medlemmer De fleste løbere i klubben er på den anden side af 35 år. - Vi har i de sidste år haft svært ved at lokke unge til klubben. Det er især orienteringsløb, som er blevet upopulært, fortæller Jane Flyvholm. Hun er dog ikke nervøs for klubbens fremtid. - Det kommer i bølger, og nogle år er der bare ikke så mange unge. Til gengæld har der altid været en rigtig god opbakning om klubben, fortæller tidtageren. Klubbens næste store arrangement bliver Skagensløbet, som ligger helt henne i august måned.