Sæsonstart i par-klubben

Præmietagerne i Parturneringen. Fr.v. ses Kirsten & Carl-Johan Thorhauge, Thorup Strand, Anne Grete & Kenneth Frisk, Aabybro, Peter Jensen & Yvonne Micheelsen, Løgstør, Torben Hjorth & Birte Hansen, Brovst, Anette Boelsmand & Evan Helledie, Fjerritslev samt Tut & Finn Jensen, Aggersund.

Præmietagerne i Parturneringen. Fr.v. ses Kirsten & Carl-Johan Thorhauge, Thorup Strand, Anne Grete & Kenneth Frisk, Aabybro, Peter Jensen & Yvonne Micheelsen, Løgstør, Torben Hjorth & Birte Hansen, Brovst, Anette Boelsmand & Evan Helledie, Fjerritslev samt Tut & Finn Jensen, Aggersund.

FJERRITSLEV:Den lokale par-klub i Han Herreds Golfklub i Fjerritslev har nu taget hul på sæsonen. Parklubben er en klub i klubben. Medlemmerne par fælles adresse. Den forholdsvis nystartede klub står for maksimalt fire årlige turneringer, hvor medlemmerne mødes omkring golfspillet, men hvor det er det sociale samvær, der er i højsædet. En af disse turneringer skal afvikles på en af de øvrige golfbaner i Nordjylland, mens en anden skal arrangeres med start en lørdag eftermiddag, hvor golfspillet sluttes af med en hyggelig grillaften i klubhuset på Starkærvej. I alle klubbens fire turneringer er der indlagt specielle regler og overraskelser, som varierer fra gang til gang, men en fast regel betyder, at når et par scorer nul point på et hul, så betales en bøde på fem kr., som går som tilskud til klubbens sociale arrangementer. I årets åbningsturnering deltog 30 par, der afvikledes med gunstart. Resultaterne: A-rækken: 1. Kirsten & Carl-Johan Thorhauge, Thorup Strand, 37p., 2. Anne Grete & Kenneth Frisk, Aabybro, 34., 3. Hege Andersen & Jørgen Jensen, Brovst, 33., 4. Irene & Per Hedegaard 32., & 5. Kirsten & Bent. A. Jensen, Løgstør, 32p. B-rækken: 1. Yvonne Micheelsen & Peter Jensen, Løgstør, 39p., 2. Birte Hansen & Torben Hjorth, Brovst, 37., 3. Doris & Jesper Nielsen, Løgstør, 36., 4. Anette & Bent Roelsen, Fjerritslev, 32 & Aase & Peter Larsen, Løgstør, 31p. vindere af dagens ”Længste drive” blev Tut & Finn Jensen, Aggersund, mens vinderne om at komme nærmest flaget på banens 13. hul blev Anette Boelsmand & Evan Helledie, Fjerritslev.