EMNER

Sammenstød på den elektroniske motorvej

Foreningen Aalestrup Wireless opsiger aftale med samarbejdspartner

AALESTRUP:Personer, der bor i Aalestrup Kommune og higer efter at surfe rundt på alverdens hjemmesider foran deres computer igennem en såkaldt trådløs internetforbindelse, må væbne sig med tålmodighed. Foreningen Aalestrup Wireless afbrød i sidste uge al samarbejde med firmaet Danske Internet. Virksomheden skulle ellers stå for den tekniske del af at få koblet nogle af kommunens borgere op på den elektroniske motorvej igennem en nærmest usynlig forbindelse til internettet. I dag mangler foreningen stadig en hovedlinie, at få diverse antenner opsat og få monteret udstyr hos omkring 220 medlemmer. Begge parter har hver deres version af årsagen til stridighederne. - Firmaet har ikke overholdt tidsplanen. Vi blev hele tiden holdt hen med snak og fik nye undskyldninger for, hvorfor der ikke skete noget, siger foreningens kasserer Vagn Andreasen. Direktøren for Danske Internet, Søren Gjødvad, er ked af situationen, som han betegner som hamrende irriterende for alle parter. - Jeg påtager mig en del af skylden. Men det vil være et forkert at tage hele ansvaret, sådan som de fremstiller sagen. Ifølge Søren Gjødvad er et af problemerne, at Aalestrup Wireless ikke har ville acceptere, at han i en periode ikke har kunnet levere en komplet arbejdsindsats, da to nære familiemedlemmer er blevet indlagt på hospitalet med alvorlige sygdomme. - Jeg tror også, at de har fundet en anden, som er billigere end mig. Nu har jeg gjort benarbejdet, og så presser de mig ud fordi, at de gerne vil af med mig, vurderer Søren Gjødvad. Det afviser foreningen. De har dog taget kontakt til andre internetudbydere. - Det gjorde vi på det tidspunkt, at vi afskedigede Danske Internet. Vi er nødt til at gå i gang med noget andet. Men vi har ingen aftaler og har slet ikke fået fastlagt priser på noget, som er billigere, erklærer Vagn Andreasen. Om to til tre måneder afholder Aalestrup Wireless generalforsamling, hvor nye internetudbydere vil blive præsenteret for foreningens medlemmer.