Samvær i den nye familie

Kvinder fra Brønderslev og Dronninglund tennisklubber dystede

STORKOMMUNE:Kun vejret var i det asociale hjørne, da 24 kvinder fra tennisklubberne i Dronninglund og Brønderslev forleden slog et slag for et kommende samarbejde i den nye fusionskommune. Det foregik på tennisbanerne i Dronninglund, hvor 12 lokale kvinder udfordrede lige så mange kvinder fra Brønderslev til en double-match. Mens server, baghåndsslag og et par frustrerede ord indimellem føg over nettet, kæmpede kvinderne i to grupper på tre baner. Og nåede at få de mange jævnbyrdige kampe overstået, før himlen atter åbnede sig. Ubeskedent løb hjemmeholdet med sejren. - Brønderslev-pigerne har dog udfordret til revanche-kamp 20. august i Brønderslev, og dermed kører samarbejdet, konstaterer Karen Axen, der er formand for Dronninglund Tennisafdeling. Karen Axen påpeger især klubbens sociale samvær, der under denne fusionsdyst blandt andet bød på morgenkaffe inden start samt frikadeller og kartoffelsalat, da regnen ikke længere holdt afstand. - Men da var vi heldigvis færdige med at spille, lyder det fra formanden, der havde gaver med fra kommunen til gæsterne: En bog om Dronninglund Kommune. Æresmedlem Der var også en overraskelse til et af Dronninglund Tennisafdelings egne medlemmer. Søren Clausen, Hjallerup, blev udnævnt til klubbens tredje æremedlem og fik et diplom overrakt af Ernst Christiansen, som sammen med Frede Jensen udgør trioen af æresmedlemmer. Søren Clausen opfylder kravet, fordi han for nylig fyldte 75 år og stadig er aktiv spiller. Han spiller gerne double et par gange om ugen, men stiller også op i single uden problemer. - Sørens kondi er helt i top. Og det beviste han forleden ved at vinde Limfjordsløbet i sin klasse, påpeger Karen Axen, der ikke helt formåede at overraske Søren Clausen med udnævnelsen. Formanden forsøgte nemlig først at lokke Søren Clausen til at hjælpe til ved damedouble-stævnet. Forgæves. Og Karen Axen måtte derfor fortælle sandheden om, hvorfor det nye æresmedlem helst skulle møde op. - Det kunne du jo bare have sagt, lød kommentaren fra den aktive senior, der derfor var i stand til at have sin takketale parat. Heri lagde han vægt på Dronninglund Tennisafdelings flotte beliggenhed mellem høje træer og det sociale engagement i klubben. Men der var også ros til banerne og klubhusets daglige stand. - Både baner og klubhus passes af frivillige medlemmer, fortæller Karen Axen. - Og hermed er rosen givet videre til dem.